Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie al 2 lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie al 2 lea copil

Buna seara!Va rog sa ma ajutati cu o nelămurire,sunt in concediu de creșterea copilului pana in data de 7 ianuarie 2018(dara cand împlinește copilul 2 ani) si sunt însărcinată cu al doilea copil care se va naște tot in luna ianuarie poate fi chiar data de 7 ianuarie.Spuneti mi cum trebuie sa procedez in acest caz cu indemnizatia si daca tatăl mai trebuie sa si ia ultima luna concediu in aceasta situație!Multumesc mult!
Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.

criss2018 a scris:
Multumesc!Stiu ca nu este obligatoriu,in acest caz se pierde insemnizatia,dar nu mi este clar cum trebuie procedat,daca eu sunt însărcinată cu al doilea copil care se naste cand primul implineste 2 ani,trebuie sa ma întorc la servici ca sa ia tata o luna indemnizatie?si apoi intru iarasi in concediu?

Buna seara!Va rog sa ma ajutati cu o nelămurire,sunt in concediu de creșterea copilului pana in data de 7 ianuarie 2018(dara cand împlinește copilul 2 ani) si sunt însărcinată cu al doilea copil care se va naște tot in luna ianuarie poate fi chiar data de 7 ianuarie.Spuneti mi cum trebuie sa procedez in acest caz cu indemnizatia si daca tatăl mai trebuie sa si ia ultima luna concediu in aceasta situație!Multumesc mult!

Daca tatal copilului intra in CCC o luna, dvs trebuie sa reveniti la munca inainte de 07.12.2017... situatie in care veti putea intra in prenatal , urmat de postnatal si apoi in CCC.