Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata de munca

am fost in delegatie cu servicu la o distanta de 190 km cu plecare de la domiciliu la 5 dimineata si intoarcere la 20.00 , am primit diurna pe ziua respectiva .intrebarea mea este urmatoarea deplasarea de la domiciliu la locul de munca dura 3 ore 8 ore munca 1 ora aproape pauza si 3 ore deplasare catre domiciliu. Sunt 15 ore de munca sau cum se calculeaza?Cedepaseste 8 ore de munca sunt considerate ore suplimentare? am cerut sa mi se acorde ore libere la angajator dar nu mi -a dat nici un raspuns .Va rog un punct de vedere.. multumesc..
Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare - art.111 C.mun.

Nu constituie timp de munca, timpul pe care salariatul, de exemplu, il petrece pe drum pentru a ajunge si a se inapoia de la locul unde este delegat.

Studiu de caz: Programul de munca si timpul de lucru in delegatie
[ link extern ]