Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partajul voluntar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partajul voluntar

Buna ziua!
In urma efectuarii succesiunii, la notar s-a facut un act de partaj voluntar intre succesori, adica mama si cei 2 fii. unul dintre fii a primit un lot compus din teren si casa parinteasca, sub titulatura de "nuda proprietate extratabulara". si, mai mult decat atat, asupra acestui lot are drept de uzufruct viager mama.
intrebarea este: care sunt drepturile mamei, obligatiile fiului si mai mult decat atat, statutul acestuia(proprietar sau doar titular de impozit)?(in actul de partaj scrie ca va intra in stapanire de drept dupa ce inceteaza din viata mama). mentionez ca fiul are o atitudine urata vis-a-vis de mama lui si as vrea sa stiu daca mama poate vinde partea lui daca nu-si respecta obligatiile?
multumesc!
Buna ziua,

fiul este titular al dreptului de proprietate, dar nu are in prezent folosinta bunului.
Mama dvs. nu este proprietar ci are dreptul doar sa utilizeze bunul. Domnia sa nu il poate vinde pantru ca nu este proprietar.

Avocat Boncu
am inteles. va multumesc.
fiul deja locuieste in casa respectiva, s-a mutat cu tot cu familie,(o foloseste) iar mama e plecata din casa. nu mai locuieste acolo(nu utilizeaza bunul respectiv), ci vine doar in vizita, cand e primita:((...
e o situatie penibila pentru ca ea nu-si poate lua lucrurile ei personale deoarece fiul spune ca daca le-a apucat el sunt ale lui. :stunned:
bibicu_56, utilizator
Dreptul de proprietate al fiiului se va "intregi" dupa decesul mamei.
Puneti-i in vedere sa va permita sa va luati propriile bunuri.In caz de refuz , adresati-va politiei.
bibicu_56 a scris:

am inteles. va multumesc.
fiul deja locuieste in casa respectiva, s-a mutat cu tot cu familie,(o foloseste) iar mama e plecata din casa. nu mai locuieste acolo(nu utilizeaza bunul respectiv), ci vine doar in vizita, cand e primita:((...
e o situatie penibila pentru ca ea nu-si poate lua lucrurile ei personale deoarece fiul spune ca daca le-a apucat el sunt ale lui. :stunned:

Fiul locuieste acolo fara sa aiba acest drept. Mama nu numai ca are dreptul sa intre acolo cand doreste dar il poate si evacua fara probleme.
Daca doreste acest lucru se poate formula o cerere in evacuare iar fiul va trebui sa paraseasca locuinta si sa ramana afara pana cand mama sa va deceda.

Avocat Boncu
costiboncu a scris:

bibicu_56 a scris:

am inteles. va multumesc.
fiul deja locuieste in casa respectiva, s-a mutat cu tot cu familie,(o foloseste) iar mama e plecata din casa. nu mai locuieste acolo(nu utilizeaza bunul respectiv), ci vine doar in vizita, cand e primita:((...
e o situatie penibila pentru ca ea nu-si poate lua lucrurile ei personale deoarece fiul spune ca daca le-a apucat el sunt ale lui. :stunned:

Fiul locuieste acolo fara sa aiba acest drept. Mama nu numai ca are dreptul sa intre acolo cand doreste dar il poate si evacua fara probleme.
Daca doreste acest lucru se poate formula o cerere in evacuare iar fiul va trebui sa paraseasca locuinta si sa ramana afara pana cand mama sa va deceda.

Avocat Boncu

multumesc de raspuns.
nu cred ca se va ajunge la asa ceva. mama nu e chiar atat de "cruda" incat sa faca asta. oricum, e bine de stiut.
am o alta intrebare:
exista vreun act care sa o determine pe mama sa renunte pt totdeauna la dreptul ei de uzufruct?
procura, cred..ceva de genul asta..as vrea sa stiu. intreb asta pentru ca vad ca mama nu reactioneaza. sigur a facut o greseala de genul asta(pe vremea cand se intelegea cu fiul), ca nu-mi explic de ce nu se apara macar...
multumesc.