Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale desfiintare societate comerciala cu raspundere limitata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

desfiintare societate comerciala cu raspundere limitata

Sunt asociat unic al unei societati comercuale cu raspundere limitata, obiectul de activitate fiind in domeniul comertului. Datorita crizei economice cheltuielile au inceput sa fie mai mari decat profiturile. Doresc sa lichidez aceasta societate inclusiv cu radiere de la registrul comertului. Asi dori sa stiu care este procedura si care sunt pasi de urmat unul cate unul inclusiv ce documente trebuiesc pentru fiecare pas in parte. Deasemenea societatea are si unele obiecte de inventar, ce se va intampla cu ele? Ce se va intampla cu marfa pe care societatea o mai are in gestiune? Care sunt costurile pentru aceasta activitate, pas cu pas?
DA, puteti sa va ocupati personal de dizolvarea/lichidarea/radierea societatii in care sunteti unic asociat.

etapele sunt 3 la numar

Etapa I
1. Cerere depunere acte (original);
2. Hotărârea asociaţilor de efectuare concomitentă a dizolvării şi lichidării societăţii pentru modificarea actului constitutiv, atunci când sunteti de acord cu privire la repartizarea şi lichidarea patrimoniului societăţii şi când asigură stingerea pasivului sau regularizarea lui în acord cu creditorii (original); + anexa contor caractere
3. Dovada acordului creditorilor privind stingerea pasivului sau regularizarea lui (original);
4. Dacă este cazul:
- avizele prevăzute de legile speciale (original);
- împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească
formalităţile legale (original).
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare; de 0,30 lei
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

Etapa a-II-a
1. Cerere de mentiuni (original);
2. Hotărârea ce a fost depusa la prima etapa
3. dovada ca hotararea a fost publicata in M. Of si ca au trecut cel putin 30 de zile de la publicare;

4. Dacă este cazul:
- împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare; de 0,30 lei
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

Etapa a-III-a
1. Cerere de radiere (original);
2. Situaţia financiară de lichidare şi de repartizare a activului aprobată de asociaţi/membri (copie);
3. Certificatul de înregistrare şi anexa/anexele la acesta (originale);
4. Certificatul emis de organul fiscal competent din care să rezulte că societatea nu are datorii la bugetul de stat şi la
contribuţiile sociale (original);
5. Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
6. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare;
- taxa de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

prima etapa - taxe la Reg Com cca 170lei, a doua etapa la Reg Com pret cca 100 lei, ultima etapa la Reg Com pret cca 200 lei