Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea pt copiii sub 7 ani
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea pt copiii sub 7 ani

Buna ziua! S-a aprobat cumva in Parlament legea prin care copiii sub 7 ani sunt scutiti de plata la intretinere? Multumesc!
In prezent nu este aprobata de parlament, promulgata de presedinte si publicata in MO o astfel de lege.
Este o propunere legisaltiva ca multe altele care asteapta sa fie promovata spre discutare.
Este in vigoare disp L nr 67/2017
Articolul 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 490 din 23 iulie 2007, cu modificările și completările ulterioare, se completează după cum urmează:
"(2) Asociațiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani."

Exonerarea de la obligatia platii cote parti comune minor pana la 3 ani se poate dispune numai de catre adunarea generala a membrilor proprietari