Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... taxa salubritate sector 4 pt bebelusi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

taxa salubritate sector 4 pt bebelusi

Buna ziua,
Dupa cum se stie, Primaria Sector 4 a adaugat o taxa de salubritate in functie de venitul fiecarui membru al familiei....Am un copil de 1 an si jumatate si stiu ca exista o lege prin care copiii pana in varsta de 3 ani sunt scutiti de plata intretinerii, unde inainte era inclusa si salubritatea. Imi puteti spune, va rog, daca copilul trebuie sa plateasca aceasta taxa?

Va multumesc anticipat!
Copiii sub 3 ani pot fi scutiti numai in baza unei hotarari adoptate de adunarea generala a proprietarilor.

Legea nr. 67/2017 pentru completarea art. 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari
Articol unic. -
Articolul 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 490 din 23 iulie 2007, cu modificările și completările ulterioare, se completează după cum urmează:
- După alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu următorul cuprins:
(2) Asociațiile de proprietari pot hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani."

Cum taxa de salubritate in S4 se plateste la primarie puteti beneficia de o eventuala scutire pentru copil numai daca exista o HCL in acest sens.
cyan, moderator