Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contribuție pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contribuție pensie

Bună ziua,aș dori să știu dacă contribuția la pensie de 25% este obligatorie s-au opțională pentru cineva care lucrează într-o Întreprindere Familială. Și tot această întrebare pentru cineva care lucrează tot în acea I.F.,dar cu pensie de boală gradul trei( cu drept de lucru de 4 ore). Menționez că profitul pe 2017 a fost de 31650,00. Vă mulțumesc mult!
Fiecare asociat al intreprinderii familiale datoreaza impozitul pe venit in functie de participarea fiecarui membru la intreprindere.
Venitul net anual sau pierderea anuala realizate la nivelul asocierii se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare conform contractului de asociere/acordului de constituire.
Daca venitul net al fiecarui asociat in arte este egal su mai mare de 22800 lei, va deveni obligatorie plata cas si cass calculate aplicand procentele la valoarea plafonului.
Pentru persoana cu pensie de boală gradul trei nu cas.
Cand va trebui sa depuneti acum declaratia unica 212 la fiecare asociat, este indicat sa mergeti la finante sa cereti si la ei sfatul si ajutorul in a o completa ca sa nu o depuneti gresit.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns!