Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONFLICT DE INTERESE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONFLICT DE INTERESE

Daca un sef de sectie dintr-un spital public are angajat in sectia pe care o conduce o reuda pana la gradul IV, inclusiv, se afla in stare de incompatibilitate?
Nu se afla in stare de incompatibilitate.
Si nici conflict de interese?
Confilct de interese, da.

În cazul în care la numirea în funcție șeful de secție, de laborator sau de serviciu medical se află în stare de incompatibilitate sau conflict de interese, acesta este obligat să înlăture motivele de incompatibilitate sau de conflict de interese în termen de maximum 30 de zile de la numirea în funcție. În caz contrar, contractul de administrare este reziliat de plin drept.
N-am inteles,nu e in stare de incompatibilitate, dar e in conflict de interese?De ce? Explicati-mi va rog!
Starea de incompatibilitate se refera la ocuparea unor functii incompatibile, conflictul de interese se refera la luarea unor decizii.

Textul postat mai sus il regasiti in Legea 95/2006.