avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare sau detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare sau detasare

poate fi delegat un salariat la un alt angajator?
eu zic ca detasat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:22, 27 Iulie 2018
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul Muncii
Art. 43
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Asadar, delegarea poate fi dispusă la o altă unitate.
E vorba de alt angajator nu alta unitate a angajatorului.
"O alta unitate "" inseamna si un alt angajator.
Care este temeiul legal in cazul in care un referent de specialitate cu studii juridice, primeste decizie de delegare pentru atributiile consilierului juridic?
Cat timp este delegat trebuie sa isi exercite si sarcinile din fisa postului pe langa sarcinile si obligatiile primite prin decizie?
Din punctul meu de vedere, prin delegare, un angajat indeplineste atributii specifice postului.
Ultima modificare: Vineri, 27 Iulie 2018
Aurelian Cîcu, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Delegarea de atributii pentru personalul contractual animarsrl animarsrl buna ziua, trebuie sa fac o dispozitie prin care se delega unele atributii de asistent social unui referent contractual din cadrul primariei. ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Codul muncii-preluare atributii dc63 dc63 Din iunie 2018 am preluat ,pe linga sarcinile din fisa mea de post , si sarcinile colegei aflata in cm prenatal.Am incercaat o negociere de salariu dar fara ... (vezi toată discuția)
Delegare de atributii dijmarescu dijmarescu Buna ziua, Va rog, am nevoie de sfatul dvs. Imi puteti spune care este temeiul legal prin care, in cazul angajatilor cu CIM (nu functionar public), se ... (vezi toată discuția)