Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare sau detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare sau detasare

poate fi delegat un salariat la un alt angajator?
eu zic ca detasat.
Codul Muncii
Art. 43
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Asadar, delegarea poate fi dispusă la o altă unitate.
E vorba de alt angajator nu alta unitate a angajatorului.
"O alta unitate "" inseamna si un alt angajator.
Care este temeiul legal in cazul in care un referent de specialitate cu studii juridice, primeste decizie de delegare pentru atributiile consilierului juridic?
Cat timp este delegat trebuie sa isi exercite si sarcinile din fisa postului pe langa sarcinile si obligatiile primite prin decizie?
Din punctul meu de vedere, prin delegare, un angajat indeplineste atributii specifice postului.
Aurelian Cîcu, Consilier juridic