Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii-preluare atributii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii-preluare atributii

Din iunie 2018 am preluat ,pe linga sarcinile din fisa mea de post , si sarcinile colegei aflata in cm prenatal.Am incercaat o negociere de salariu dar fara nici un rezultat.Nu am fisa de atributii pentru sarcinile suplimentare.Ce drept legal de salarizare am tinind cont de Codul muncii?
Codul Muncii nu reglementeaza o astfel de situatie.

Delegarea de atributii este una dintre situatiile legale nespecificate intr-un act normativ.

Delegarea de atributii are loc la acelasi loc de munca, iar salariatul inlocuieste pe o perioada determinate un alt salariat, preluandu-i functia.Cu alte cuvinte, delegarea de atributii poate inseamna schimbarea temporara a functiei cu o alta functie, la acelasi loc de munca sau poate insemna cumulul de functii in cadrul aceluiasi angajator.

art.40 C.mun.:
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
......
Nu am delegare pe postul ei.Avem aceeasi functie si sint doua posturi normate.Pot considera in acest caz,in care toate sarcinile din fisa ei de post sint executate de mine,ca fiind cumul de functii?
In general, practica uzitata la nivel de angajatori nu o considera cumul de functii - propriu-zis - pe durata CO sau a concediului medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic