avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegarea de atributii pentru personalul contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegarea de atributii pentru personalul contractual

buna ziua,
trebuie sa fac o dispozitie prin care se delega unele atributii de asistent social unui referent contractual din cadrul primariei.
ce trebuie sa am in vedere ca si legislatie?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:19, 14 Februarie 2014
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Se mai poate invoca Legea nr.215/20011 referitoare la atributiile primarului .
buna ziua, daca delegarea de atributii are loc in cadrul aceleasi autoritati, iar salariatul inlocuieste pe o perioada determinata un alt salariat, preluandu-i functia.Cu alte cuvinte, delegarea de atributii poate inseamna schimbarea temporara a functiei cu o alta functie, la acelasi loc de munca sau poate insemna cumulul de functii in cadrul aceluiasi angajator.

art.40 C.mun.:
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
e) sa constate savarsirea abaterilor disciplinare si sa aplice sanctiunile corespunzatoare, potrivit legii, contractului colectiv de munca aplicabil si regulamentului intern;
f) sa stabileasca obiectivele de performanta individuala, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora.
si art.6 din OG.6/2007 se aplica in mod corespunzator
Art.6 din OG nr.6/2007 este abrogat prin Legea nr.330/2009.
nu inlocuieste un alt salariat, preia atributii pentru ca postul este vacant. Preia atributiile de asistent social pana la ocuparea prin concurs a postului. Referentul are atributii de contabilitate dar trebuie sa preia si atributii de asistent social si nu stiu daca trebuie sa i se faca o dispozitie sau este suficient completarea fisei postului cu aceste atributii
Trebuie sa se intocmeasca o decizie de delegare de competente. In acea decizie se pot insera si atributiile care se vor prelua .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegare sau detasare Ovidiuzid Ovidiuzid poate fi delegat un salariat la un alt angajator? eu zic ca detasat. (vezi toată discuția)
Delegare de atributii dijmarescu dijmarescu Buna ziua, Va rog, am nevoie de sfatul dvs. Imi puteti spune care este temeiul legal prin care, in cazul angajatilor cu CIM (nu functionar public), se ... (vezi toată discuția)
Codul muncii-preluare atributii dc63 dc63 Din iunie 2018 am preluat ,pe linga sarcinile din fisa mea de post , si sarcinile colegei aflata in cm prenatal.Am incercaat o negociere de salariu dar fara ... (vezi toată discuția)