Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Inregistrare marca
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Inregistrare marca

Buna ziua,

Seful meu vrea sa inregistram o marca la OSIM. Marca ar trebui sa fie formata dintr-un cuvant si un element figurativ albastru. Marca ar trebui inregistrata in Romania si in Uniunea Europeana.
Intrebari:
1. Daca sunt consilier juridic la societate pot depune actele sau pot trimite pe cineva sa depuna dosarul?
2. Pot sa inregistrez marca in Romania si apoi in UE?
3. Daca elementul figurativ e color, cand va fi printat va fi alb negru si in acest caz va fi protejata marca?
4. Daca cineva foloseste numai denumirea incalca marca sau va fi incalcata daca sunt folosite ambele elemente?

Multumesc,
urmareste cu strictete dispozitiile legii 84/1998, unde ai toti pasii care trebuie rumati in vederea inregistrarii marcii la Osim cat si efectele juridice ale acestei inregistrari.
1. Dosarul se depune de o persoana imputernicita de Directorul societatii.
2. Cele doua proceduri sunt distincte, asa ca oricum va trebui sa le inregistrezi separat;
3. E de rpeferat ca elementul color sa fie pastrat, caz in care se pot folosi coli pretiparite cu respectiva marca;
4. Aici veti urmari Legea indicata mai sus si veti analiza situatia cand se va produce, ea fiind supusa instantei de judecata.
Marca la OSIM se depune de o persoana imputernicita sau printr-un consultant de proprietate intelectuala. Dupa inregistrarea cererii se deschide Depozitului si dupa verificari si achitarea taxelor legale se elibereaza un numar de marca. Aceasta este publicata in Buletinul Oficial al proprietatii intelectuale - Sectiune Marci
Pentru a inregistra marca si in UE va trebui sa inregistrati separat.
Studiati legea in domeniu si site-ul OSIM.
Succes!
Oare ar trebui sa inregistrez si marca cu denumirea .ro?
Sau este suficienta inregistrarea pe ROTLD?

Multumesc,