Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Parcare loc persoane cu handicap
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Parcare loc persoane cu handicap

Salut,
Am și eu o întrebare legată de locurile pentru persoanele cu handicap. Este normal ca o persoană care a solicitat de la primărie un loc pentru o persoana cu handicap să parcheze 3-4 mașini acolo? Problema nu ar fi asta ci faptul că acel loc e liber in majoritatea timpului și persoana care l-a solicitat parchează lângă. Îl păstrează pentru celelalte mașini sau sunt zile când nu parchează deloc pe el. În ultima vreme își ține masinile prietenilor acolo.

Mulțumesc.
Silentios1, utilizator
Conform dispozitii i vigoare primaria poate aloca unui solicitant un numar limitat de locuri parcare auto
Atat timp cat persoana detinatoare de decziie/certificat de incadrare in grad de handicap a benefiact de acordare loc de parcare ,solicitantul are dreptul sa utilizeze strict locul alocat de catre primarie
Utilizarea locurilor de parcare auto de catre persoane care nu detin drept legal poate fi sesizata oficial politiei teritoriale