Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inmatriculare auto prin hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inmatriculare auto prin hotarare judecatoreasca

Salut! Am cumparat o masina acum 7 luni, iar vanzatorul nu-mi da certificatul fiscal ca sa o pot inmatricula pe numele meu.
Am depus cerere la judecatorie si acum 2 zile am primit o adresa prin care mi se comunica faptul ca trebuie sa platesc o taxa judiciara de timbru de 505 lei, sub sanctiunea anularii cererii...reclamantul are posibilitatea dea a formula in conditiile legii, cerere de acordare a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru in termen de 5 zile de la primirea comunicarii.
Ce inseamna sub sanctiunea anularii cererii?
Care sunt facilitatile la plata?
Daca nu achitati in termenul stabilit suma impusa de instanta,aceasta urmeaza sa anuleze cererea formulata de dv
Multumesc pt raspuns