avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa

Buna ziua , acum ceva timp am avut un accident auto soldat cu o victima decedata si alta ranita.
Urmeaza sa fiu judecat pentru urmatoarele :
-Ucidere din culpa art. 192 (2) NCP
-Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe art.336 NCP (1)
-vatamare corporala din culpa art. 196 (1) NCP [5-6 zile de spitalizare]

Intrebarea mea este : Cam la ce ar trebui sa ma astept ? Fapta este recunoscuta , nu am antecedente penale (sunt la prima infractiune ) , nu am parasit locul accidentului , am sunat la 112 , am incercat sa ajut victimele , am cooperat cu organele legii. In prezent sunt in arest la domiciliu de 6 luni jumatate.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: ionut196 , utilizator 17:07, 7 Iunie 2018
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ucidere din culpa ionut196 ionut196 Buna ziua , acum ceva timp am avut un accident auto soldat cu o victima decedata si alta ranita. Am fost judecat pentru : -Ucidere din culpa art. 192 (2) ... (vezi toată discuția)
Va rog din suflet un raspuns! condamnare cu suspendare anamaria184 anamaria184 Sotul meu a avut un accident rutier in care a decedat o persoana,si vatamarea altei persoane, acum 3 ani si in sfarsit s-a dat sentinta dupa multe asteptari. A ... (vezi toată discuția)
Nelamurire speta georgiat georgiat Daca am o vatamare corporala grava, savarita cu intentie, dupa care victima nu decedeaza dar, la scurt timp dupa, faptuitorul, incercand sa o transporte la ... (vezi toată discuția)