Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza judiciara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza judiciara

Intr-un proces civil, judecatorul ia in considerare raportul de expertiza chiar daca s-au facut obiectiuni la el sau raportul este doar orientativ?
Daca s-au facut obiectiuni la raportul de expertiza si acestea au fost aprobate de instanta de judecata, expertul trebuie sa respunda la aceste obiectiuni. Raspunsurile se analizeaza de catre instanta de judecata.
Cand judecatorul da hotararea are in vedere toate documentele existente in dosarul cauzei, inclusiv raportul de expertiza, obiectiunile formulate de partile in proces la raport, raspunsurile expertului la obiectiunile formulate, alte documente anexate la dosar.
Daca s-a aprobat efectuarea unei expertize, s-au aprobat concluziile raportului de expertiza, s-a aprobat plata onorariului expertului, judecatorul nu are cum sa nu aiba in vedere raportul de expertiza.
Raportul de expertiza judiciara, inclusiv raspunsurile la obiectiuni, constituie o proba in dosar. Judecatorul pronunta hotararea in urma analizei si coroborarii intregului probatoriu administrat in respectiva cauza ( si al raportului de expertiza).
ing. Ioan Ciobanu