Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... participare concurs in perioada suspendarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

participare concurs in perioada suspendarii contractului de munca

Buna ziua, daca am contractul de munca suspendat (concediu de maternitate, concediu fara plata sau deplasare in interes de serviciu pe o perioada mai mare de 3 luni), am dreptul sa particip la un concurs pentru ocuparea unui post mai bun decat cel pe care il am, in aceeasi institutie? Mentionez ca va fi un concurs de dosare, deci prezenta mea in institutie nu ar fi necesara. Cei de la biroul personal refuza sa imi primeasca dosarul, pe motiv ca nu sunt in institutie pe toata perioada depunerii dosarelor. Va multumesc, Ionela R.
Aveti dreptul sa participati la un concurs pentru ocuparea unui alt post. Nu exista text de lege care sa va interzica asa ceva.