Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inmatriculare auto, vanzari succesive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inmatriculare auto, vanzari succesive

In 2014 s-a vandut un autoturism in baza contract+ certif fiscal
Vanzatorul a declarat si a obtinut scoaterea din evidenta SPIT a autoturismului
Cumparatorul nu a procedat la transcriere in termen de 30 zile si nu a integistrat la financiar autoturismul
Vanzatorul a instiintat Politia ca respectivul autoturism nu a fost inmatriculat pe numele cumparatorului si a primit raspuns de la Politie ca s-a operat in Registrul National Auto ca autoturismul a fost instrainat .
Ulterior , autoturismul a facut obiectul unor vanzari succesive fara cf fiscal si fara inmatriculari
Ultimul cumparator este obligat de ultimele reglementari sa o inmatriculeze ca sa poata circula si nu e clar ce docum treb sa prezinte pt inmatriculare.
(Cartea si talonul masinii a ramas in tot acest timp pe numele celui care a vandut corect, a scos de la financiar auto si a declarat politiei ca a instrainat auto).
S-au strans de platit impozite,eventuale amenzi ptr nerespect termen de inmatriculare etc

Cum ar trebui sa procedeze ultimul cumparator ca sa transcrie autoturismul pe numele sau.
Este procedura complexa prin instanta de judecata
Multumesc mult

anicarutasu a scris:

Multumesc mult
Puteti sa precizati: cine actioneaza in instanta si mai ales pe cine ,ce fel de actiune in instanta?