Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Petitie pentru nedeclarare venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Petitie pentru nedeclarare venituri

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
- o locuinta a fost inchiriata de catre o persoana fizica unei alte persoane fizice printr-un contract semnat de cele 2 parti pe o perioada de 12 luni.
- chiria a fost platita prin transfer bancar in contul unei alte persoane, care dadea mai departe banii celui care detinea locuinta.
- la incheierea contractului partile au agreat de comun acord prelungirea cu inca 12 luni, sub aceleasi conditii, fara a semna un aditional.
- dupa scurgerea a 9 luni, chiriasul nu a mai platit chiria si a parasit locuinta avand loc si o discutie contradictorie.
- la scurt timp chiriasul a facut o petitie catre o autoritate (nu cunosc numele), sustinand in aceasta ca nu a primit chitanta pentru nici o suma de bani si ca cel care a inchiriat locuinta nu a declarat la finante faptul ca are venituri din aceasta activitate.
- apoi Serviciul de investigatie al criminalitatii economice a chemat la declaratii pentru a investiga petitia pe persoana in contul careia erau virati banii de catre chirias.

Intrebarile mele sunt:
1. Ce repercursiuni/actiuni pot avea loc impotriva celui care nu declarat veniturile la finante?
2. Ce posibilitati exista ca persoana la care a ajuns banii intr-un final sa mearga acum la finante si sa declare veniturile realizate atat pe perioada contractului cat si pe perioada de 9 luni cand a primit chiria doar in baza unei intelegeri verbale?
3. Cum se declara in mod normal aceste venituri? Pe perioada contractuala, inainte de a incepe sau se poate declara si dupa incheierea perioadei contractuala?

Va multumesc frumos pentru ajutor!
Nu avea cum sa primeasca chitanta pentru ca banii au fost dati de chirias prin transfer bancar.
Ramane ca problematic faptul a proprietarul nu a declarat la finante in maxim 30 de zile de la prima semnare a contractului de inchiriere aceste venituri prin depunerea declaratiei 220 la acea vreme si pentru asta o sa fie sanctionat cu amenda intre 500 lei si 1000 lei si in plus o alta penalitate pentru neplata impozit pe venit din inchiriere.
Multumesc frumos pentru răspuns.
Primul contract a fost încheiat pentru perioada 01.09.2016 pana in 31.09.2017.
A doua înțelegere a fost din 01.09.2017 pana in 31.09.2018, însă chiriașul a refuzat plata chiriei și a plecat in data de 01.04.2018, întocmind și acea petiție.

Dacă proprietarul declarat acum la finanțe acel contract, va primi o amenda pentru nerespectarea termenelor, însă soluționarea petiției poate sa meargă spre faza penală?

Va multumesc frumos!
Reminder

emylianomonac a scris:

Multumesc frumos pentru răspuns.
Primul contract a fost încheiat pentru perioada 01.09.2016 pana in 31.09.2017.
A doua înțelegere a fost din 01.09.2017 pana in 31.09.2018, însă chiriașul a refuzat plata chiriei și a plecat in data de 01.04.2018, întocmind și acea petiție.

Dacă proprietarul declarat acum la finanțe acel contract, va primi o amenda pentru nerespectarea termenelor, însă soluționarea petiției poate sa meargă spre faza penală?

Va multumesc frumos!