Forum Discuţii juridice Executare silită Este legal ca un avocat al unei Asociații de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este legal ca un avocat al unei Asociații de Proprietari să semneze ca Mediator într-o Împuternicire Avocațială folosită pentru un dosar de executare silită a onorariului său?

Este posibil și legal ca un avocat al unei Asociații de Proprietari (angajat acolo din 2013 cu contract, pentru apărarea necondiționată a șefilor acestei Asociații) să semneze cu calitatea de Mediator într-o Împuternicire Avocațială folosită pentru un dosar de Executare Silită, și acela referindu-se la ... recuperarea Onorariului său de 500 de lei, dat cadou de judecători, cu toate că nu mai vine la termenele din acest dosar încă din ... 2016, fără a-și asigura substituirea ?!
Nu e ilegal și absurd ca un avocat care-și arogă calitatea de Mediator, să-și medieze cei 500 de lei pe care vrea să-i ia prin Executare Silită, într-un dosar separat ?
Am citit legile mediatorilor și deja omul e într-un mare Conflict de Interese, pasibil de a primi amendă sau de a fi exclus din rândul mediatorilor pentru abuzurile comise, și ca avocat al Asociației !
Ce ziceți, greșesc cu ceva în afirmațiile mele ? N-ar trebui ca acel dosar de Executare Silită să fie anulat, deoarece nu poate fi Mediator un avocat care apără de 5 ani partea adversă, acesta ne-fiind imparțial ?
La fel, acesta n-a trecut în dosarul de Executare Silită adresa sediului Asociației de Proprietari așa-zis creditoare, pentru simplul motiv că această falsă Asociație ... nu se poate identifica legal cu niciun sediu legal, real și actual (nu există în registrele publice și cadastrale acel sediu ilegal declarat), obligație existentă în H.G. nr. 1588/2007, art. 11, dar și în art. 200-207 din Noul Cod Civil !
Manuela Rășină, administrator
Daca anterior exprimarii frustarilor va informati temeinic ati fi constatat ca avocatii pot exercita profesia de mediator, nefiind prevazuta in privinta acestora vreo incompatibilitate si dupa cum rezulta in mod expres din dispozitiile art. 3 alin. (1) lit. f) din Legea nr 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, republicata, care prevad intre activitatile pe care le poate realiza avocatul si pe cele de mediere.
Se vede că nici n-ați citit ce am scris în primul meu mesaj. REPET CE AM SCRIS, DAR POATE VA RĂSPUNDE CHIAR UN MEDIATOR DE MESERIE, POATE MODERATORII:
„Este posibil și legal ca un avocat al unei Asociații de Proprietari (angajat acolo din 2013 cu contract, pentru apărarea necondiționată a șefilor acestei Asociații) să semneze cu calitatea de Mediator într-o Împuternicire Avocațială folosită pentru un dosar de Executare Silită, și acela referindu-se la ... recuperarea Onorariului său de 500 de lei, dat cadou de judecători, cu toate că nu mai vine la termenele din acest dosar încă din ... 2016, fără a-și asigura substituirea ?!
Nu e ilegal și absurd ca un avocat care-și arogă calitatea de Mediator, să-și medieze cei 500 de lei pe care vrea să-i ia prin Executare Silită, într-un dosar separat ?
Ce Mediator într-un dosar de Executare Silită poate fi acela care, fiind avocatul părții adverse, nu mai poate fi imparțial, obligație legală a oricărui Mediator ?
Legea spune că un Mediator are obligația să activeze conform obligațiilor sale legale, doar „în condiții de neutralitate, imparțialitate, confidențialitate și având liberul consimțământ al părților. Medierea se bazează pe încrederea pe care părțile o acordă mediatorului, ca persoană aptă să faciliteze negocierile dintre ele şi să le sprijine pentru soluționarea conflictului, prin obținerea unei soluții reciproc convenabile, eficiente și durabile.”
Detalii, aici: [ link extern ]
Ce ziceți, greșesc cu ceva în afirmațiile mele ? N-ar trebui ca acel dosar de Executare Silită să fie anulat, deoarece nu poate fi Mediator un avocat care apără de 5 ani partea adversă, acesta ne-fiind imparțial ?
VEDEȚI ACEASTĂ DUBIOASĂ ÎMPUTERNICIRE AVOCAȚIALĂ ÎN CARE ACEST AVOCAT PĂRTINITOR ARE CALITATEA DE ... MEDIATOR !!! [ link extern ]
flory_mr, utilizator
Ynocentta, chiar că n-am înțeles rostul postării de acum o oră, apărând un avocat care nu e imparțial ca Mediator, știind că el apără de 5 ani partea adversă, adică Asociația de Proprietari, în detrimentul proprietarilor care-i plătesc venitul acestuia, dar și al șefilor ilegaliști care dau abuziv în judecată oameni nevinovați, chiar și pentru o restanță de ... 40 de lei !
Ynocentta, te rog să citești ce scrie în DEX-ul juridic referitor la subiect și vreau să comentezi textul de acolo, care arată că acel avocat nu avea niciun drept să fie și avocat și mediator în același proces (e chiar jenant să girezi un asemenea avocat penibil, care știe că legile nu-i permit aberația aia).
CITEZ: Obligațiile mediatorului sunt: 1) de a da orice explicaţii părţilor cu privire la activitatea de mediere, pentru ca acestea să înţeleagă scopul, limitele şi efectele medierii, în special asupra raporturilor ce constituie obiectul conflictului; 4) să conducă procesul de mediere în mod nepărtinitor şi să asigure un permanent echilibru între părţi; 5) să refuze preluarea unui caz, dacă are cunoştinţă despre orice împrejurare ce l-ar împiedica să fie neutru şi imparţial, precum şi în cazul în care constată că drepturile în discuţie nu pot face obiectul medierii (...)
Pentru neîndeplinirea sau îndeplinirea defectuoasă a atribuţiilor sale pe parcursul procedurii de mediere, se angajează răspunderea mediatorului, care poate fi:
1) disciplinară - intervine pentru următoarele abateri: a) încălcarea obligaţiei de imparţialitate şi neutralitate; d) reprezentarea sau asistarea uneia dintre părţi într-o procedură judiciară sau arbitrală având ca obiect conflictul supus medierii; e) săvârşirea altor fapte care aduc atingere probităţii profesionale. Cercetarea disciplinară se efectuează de către comisia de disciplină a mediatorilor. Dosarul de cercetare al Comisiei cu propunere de sancţionare sau de neaplicare a unei sancţiuni disciplinare se înaintează Consiliului de Mediere, care hotărăște, în termen de 30 de zile, cu privire la răspunderea disciplinară a mediatorului. Acţiunea judiciară exercitată suspendă executarea hotărârii atacate (art. 41 din Legea nr. 192/2006). Sancţiunile disciplinare se aplică în raport cu gravitatea abaterii şi constau în: a) observaţie scrisă; b) amendă de la 50 lei la 500 lei; c) suspendarea din calitatea de mediator pe o durată de la o lună la 6 luni; d) încetarea calităţii de mediator;
2) civilă - poate fi angajată, în condiţiile legii civile, pentru cauzarea de prejudicii, prin încălcarea obligaţiilor sale profesionale (art. 42 din Legea nr. 192/2006).

Detalii: [ link extern ]
flory_mr a scris:

acel avocat nu avea niciun drept să fie și avocat și mediator în același proces

Mediatorii nu sunt parti in proces
apărând un avocat care nu e imparțial ca Mediator

Nu apar acel avocat pentru ca nicimacar nu il cunosc
Daca dv sunteti parte prejudiciata si detineti probe rezonabile care sa demonstreze ca respectivul avocat a incalcat dispozitiile care guverneaza exercitarea profesiei de avocat,aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Acel avocat are dreptul sa fie avocat ,sa reprezinte si sa apere interesele aceluia cu care detine incheiata imputernicire avocatiala
Offtopic!
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

flory_mr a scris:

acel avocat nu avea niciun drept să fie și avocat și mediator în același proces

Mediatorii nu sunt parti in proces
apărând un avocat care nu e imparțial ca Mediator

Nu apar acel avocat pentru ca nicimacar nu il cunosc
Daca dv sunteti parte prejudiciata si detineti probe rezonabile care sa demonstreze ca respectivul avocat a incalcat dispozitiile care guverneaza exercitarea profesiei de avocat,aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Acel avocat are dreptul sa fie avocat ,sa reprezinte si sa apere interesele aceluia cu care detine incheiata imputernicire avocatiala
Offtopic!

Deja e prea mult și vreau părerea unui mediator sau a unui avocat, că văd că tot nu știți să citiți ceea ce am scris eu despre speța noastră, din acest dosar de Executare Silită în care acel avocat este mediator ... PENTRU A OBȚINE CEI 500 DE LEI CA ȘI CHELTUIELI DE JUDECATĂ !
Nici acum n-ați citit cu atenție realitatea din această aberație juridică ? Cum poți fi mediator pentru a-ți cere prin Executare Silită o sumă de 500 de lei ca și Onorariu într-un dosar de Pretenții (sentința de acolo fiind ilegală, cu suma „uriașă” ca restanță de aproximativ 40 de lei, și o aberantă penalizare de aproximativ ... 800 de lei) ... chiar să nu fi putut acel avocat ca pentru a obține silit acei bani ai lui, să angajeze un alt mediator, să dovedească faptul că nu încalcă principiile legale ale medierii, care să nu fie părtinitoare, așa cum e în cazul relatat de mine ?
Ynocentta, pentru a nu induce opinii subiective și eronate celor ce citesc acest Topic, te rog să comentezi următoarele fraze găsite în DEX-ul juridic, care arată că acel avocat care e și mediator în același proces (doi într-unul - o mare aberație) și-a încălcat obligațiile legale și e pasibil de sancțiuni ce pot ajunge și la „încetarea calității de mediator”, dacă vom citi legile din domeniu.
CITEZ ÎNCĂ O DATĂ, POATE CLARIFIC TOTUL, CEL PUȚIN PENTRU YNOCENTTA:
„Obligațiile mediatorului sunt: 4) să conducă procesul de mediere în mod nepărtinitor şi să asigure un permanent echilibru între părţi; 5) să refuze preluarea unui caz, dacă are cunoştinţă despre orice împrejurare ce l-ar împiedica să fie neutru şi imparţial, precum şi în cazul în care constată că drepturile în discuţie nu pot face obiectul medierii (...)
Pentru neîndeplinirea sau îndeplinirea defectuoasă a atribuţiilor sale pe parcursul procedurii de mediere, se angajează răspunderea mediatorului, care poate fi:
1) disciplinară - intervine pentru următoarele abateri: a) încălcarea obligaţiei de imparţialitate şi neutralitate; d) reprezentarea sau asistarea uneia dintre părţi într-o procedură judiciară sau arbitrală având ca obiect conflictul supus medierii; e) săvârşirea altor fapte care aduc atingere probităţii profesionale.
Cercetarea disciplinară se efectuează de către comisia de disciplină a mediatorilor. Dosarul de cercetare al Comisiei cu propunere de sancționare disciplinară se înaintează Consiliului de Mediere, care hotărăște, în termen de 30 de zile, cu privire la răspunderea disciplinară a mediatorului. Acţiunea judiciară exercitată suspendă executarea hotărârii atacate (art. 41 din Legea nr. 192/2006). Sancţiunile disciplinare se aplică în raport cu gravitatea abaterii şi constau în: a) observaţie scrisă; b) amendă de la 50 lei la 500 lei; c) suspendarea din calitatea de mediator pe o durată de la o lună la 6 luni; d) încetarea calităţii de mediator;
2) civilă - poate fi angajată, în condiţiile legii civile, pentru cauzarea de prejudicii, prin încălcarea obligaţiilor sale profesionale (art. 42 din Legea nr. 192/2006).

Chiar să nu știi să citești faptul că a fi și avocat pentru partea adversă, dar și mediator pentru a obține niște bani ca și Onorariu, încalcă principiul imparțialității și reprezintă o abatere evidentă ?
Răspunderea mediatorului este disciplinară și intervine pentru următoarele abateri: a) încălcarea obligaţiei de imparţialitate şi neutralitate; d) reprezentarea sau asistarea uneia dintre părţi într-o procedură judiciară sau arbitrală având ca obiect conflictul supus medierii
Chiar sunt curios dacă și după ce ai citit aceste încălcări de legi, vei mai susține că acel avocat avea dreptul să fie și avocat și mediator în aceleași procese !
flory_mr, utilizator