Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidențialitate plângere ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidențialitate plângere ITM

Buna ziua. Dacă depun o plângere la ITM angajatorul va primii informații despre persoana care a făcut plângerea?
Nu vor primi astfel de informatii.

Legea 108/1999
art.18 Inspectorii de muncă sunt obligaţi:
....
c) să păstreze confidenţialitatea asupra identităţii persoanei care semnalează nerespectarea prevederilor legale în domeniul reglementat de prezenta lege şi să nu dezvăluie angajatorului, prepuşilor săi sau altor persoane faptul că efectuează controlul ca urmare a unei sesizări.
.....