avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Confidențialitate plângere ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Confidențialitate plângere ITM

Buna ziua. Dacă depun o plângere la ITM angajatorul va primii informații despre persoana care a făcut plângerea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:10, 11 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu vor primi astfel de informatii.

Legea 108/1999
art.18 Inspectorii de muncă sunt obligaţi:
....
c) să păstreze confidenţialitatea asupra identităţii persoanei care semnalează nerespectarea prevederilor legale în domeniul reglementat de prezenta lege şi să nu dezvăluie angajatorului, prepuşilor săi sau altor persoane faptul că efectuează controlul ca urmare a unei sesizări.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie itm mariusastra mariusastra Buna ziua as dori sa aflu daca fac o reclamatie la itm la firma la care lucrez cei de la itm sunt obligati sa mi pastreze confidentialitate reclamatiei ? ... (vezi toată discuția)
Întrebare. Anemary10 Anemary10 Persoana căreia i s a făcut sesizare si este chemata mâine la Itm Constata, pt ca au găsit o fara actele necesare, nu este interesata sa își rezolve ... (vezi toată discuția)
Control itm Roxana Popa Roxana Popa buna ziua,ITM poate sa faca un control la firma fara sesizare?mi-e teama sa nu ma trezesc ca vin la noi la firma pt ca azi am dat un telefon sa cer niste ... (vezi toată discuția)