Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NSSM - domeniul veterinar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NSSM - domeniul veterinar

Buna ziua tuturor

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie: unde as putea sa gasesc normele de sanatate si protectie in munca in domeniul medicieni veterinare (mai exact pentru o fabrica producatoare de medicamente de uz veterinar)

Multumesc frumos anticipat
Din pacate, nu exista norme specifice de securitate si sanatate in munca pentru acest domeniu (fabricarea medicamentelor), dar puteti spicui din cateva acte normative care se aplica in acest domeniu:
Legea securitatii si sanatatt in munca nr. 319/2006
HG 1425/2006 Normele metodologice de aplicare a Legii 319/2006
HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor (aici gasiti la Fisa nr. 130 examenle medicale de medicina muncii pe care trebuie sa le faceti)
Hg 1092/2006 - agenti biologici
HG 1093 - agenti cancerigeni/mutageni
Hg 1218/2006 - agenti chimici

sper sa va ajute...
Multumesc pentru raspuns