Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Ziua mondiala a Securitatii si sanatatii la locul de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Ziua mondiala a Securitatii si sanatatii la locul de munca

Ziua mondială a sănătăţii şi securităţi la locul de muncă este sărbătorită la 28 aprilie, iar anul acesta tema evenimentului este ?Sănătatea şi securitatea la utilizarea substanţelor chimice la locul de muncă?. Impactul expunerii la substanţe chimice asupra sănătăţii lucrătorilor este enorm, iar sensibilizarea publicului este obiectivul cheie al evenimentului din acest an.

Alte subiecte relevante - precum restructurarea, concilierea dintre viaţa profesională şi cea privată, condiţii de muncă decente în afara UE - sunt, de asemenea, discutate în cadrul unei conferinţe organizate de Comisia Europeană în 28 aprilie, la care participă EU-OSHA. Conferinţa urmăreşte să promoveze o dezbatere despre abordarea de perspectivă a condiţiilor de muncă, pentru a asigura niveluri înalte de calitate, siguranţă şi egalitate în muncă.

[ link extern ]
Pentru cei dornici sa se informeze asupra utilizarii substantelor chimice la locul de munca/ postul de lucru, este util a se studia Cerintele minime de securitate si sanatate pentru asigurarea protectiei lucratorilor impotriva riscurilor generate de prezenta agentilor chimici, aprobate prin HG nr. 1218/ 06.09.2006 cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv Cerintele minime de securitate si sanatate pentru protectia lucratorilor impotriva riscurilor legate de expunerea la agenti cancerigeni sau mutageni in munca, aprobate prin HG nr.1093/ 16.08.2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
Actele normative sunt disponibile pe internet.