Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum e legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum e legal?

Poti fi obligat prin lege sa stai in preaviz 15 zile?Precizez ca nu am o functie de conducere si nici gestiune de predat.
Da. Trebuie:

Art. 75, din Codul muncii prevede:

(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucrătoare.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se află în perioada de probă.
(3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art. 51 alin. (2) .

Precizez ca nu sunt concediat.Vreau să plec din acel loc de munca.
Legea nu va obliga sa stati in preaviz, insa poate atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.