Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO

Buna ziua,
Este posibil ca un stat sa castige o cauza la CEDO?
Si daca da,Romania a castigat vreun proces???

Multumesc!
J H a scris:

A castiga e doar un verb...
Se poate spune ca un proces se castiga de catre paratul stat, atunci cand cererea reclamantului este respinsa!
Exista zeci de mii de cereri care sunt respinse, majoritatea in procedura preliminara... inclusiv cereri impotriva Romaniei.

Multumesc J H!=D>
- Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a respins, in 2006, cererea formulată de reclamanţii Dragoş Stângu şi Ovidiu Scutelnicu, constatând respectarea de către statul român a libertăţii de exprimare, protejate de articolul 10 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului.

- in 2005, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a respins ca inadmisibilă cererea formulată de Călin-Răzvan Iorgulescu împotriva României, prin care acesta se plângea de încălcarea dreptului la un proces echitabil şi a dreptului de proprietate, protejate prin articolul 6 din Convenţia Europeană, respectiv articolul 1 din Primul Protocol Adiţional la Convenţie.
@freelis
Va multumesc frumos!:)
Pentru redactarea unei plangeri la CEDO este recomandabil sa studiati si jurisprudenta Curtii mai inainte de redactarea acesteia intrucat se si cere de catre CEDO aratarea jurisprudentei favorabile.
Puteti studia si celelalte cazuri in care este vorba de alte state si nu neaparat de Romania intrucat si acele hotarari pot fi invocate in cuprinsul cererii CEDO.
De asemenea, in cadrul proceselor aflate pe rolul instantelor romane puteti invoca jurisprudenta CEDO in care alte state au fost condamnate.
In general se poate intampla ca instantele romane sa nu cunoasca acele hotarari CEDO.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Pentru redactarea unei plangeri la CEDO este recomandabil sa studiati si jurisprudenta Curtii mai inainte de redactarea acesteia intrucat se si cere de catre CEDO aratarea jurisprudentei favorabile.
Puteti studia si celelalte cazuri in care este vorba de alte state si nu neaparat de Romania intrucat si acele hotarari pot fi invocate in cuprinsul cererii CEDO.
De asemenea, in cadrul proceselor aflate pe rolul instantelor romane puteti invoca jurisprudenta CEDO in care alte state au fost condamnate.
In general se poate intampla ca instantele romane sa nu cunoasca acele hotarari CEDO.

avocat Claudiu Lascoschi

Va multumesc domnule Lascoschi!
Jurisprudenta se poate gasi pe site-ul CEDO?