Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Executor Judecatoresc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Executor Judecatoresc

Am fost bolnav in 2011 , operat , a durat recuperarea ,ea aproximativ 5 ani , iar acum am ramas cu o forma de epilepsie . Aveam rate la BCR , nu le-am achitat , acum am ajuns la Executor Judecatoresc . Sunt cu pensie de 520 de lei (plus pensia alimentara la fetita mea) . Intreb..ce sa fac ? Nu gasesc songur solutii...Va multumesc
Pensia de întreținere pentru fetiță o primiți de la fosta soție, sau o plătiți fostei soții`??
La cine locuiește fetița`??

Indiferent de situație, pensia de întreținere destinată copilului nu poate fi poprită (legal) pentru nici un alt fel de datorie.
Dapix, utilizator
Eu dau pensia copilului , nu este o problema , ideea era ca nu stiu ce sa fac cu Executorul Judecatoresc , nu sunt bani pentru a plati un avocat , de aceea v-am intrebat pe dumneavoastra , poate aveti solutii . Multumesc
Aveți bunuri mobile și imobile în proprietate`? În ce fază a executării silite vă aflați`?

Dacă nu sunteți solvabil pentru executare, adică dacă nu are ce să execute la dvs, nu are ce să vă facă executorul.

Dacă dețineți în proprietate bunuri mobile și imobile, acestea vor fi vândute de executor la cererea creditorului pentru a-și recupera creanța.
Dapix, utilizator
Nu am nimic pe numele meu , dar intr-o zi poate voi lucra , etc...nu stiu cat timp dureaza cu Executorul Judecatoresc (am aflat de el , cand mi-a luat jumatate din pensia pe 3 luni ) , este un numar de ani sau este vesnic inainte ? Multumesc mult pentru toate raspunsurile .
Nu executorul în sine este problema, ci creditorul care are dreptul legal sa-și recupereze banii pe care vi ia împrumutat.
În prezent conform legii, pensia de doar 520 de lei este nepopribilă, pentru ca este sub 50% din salariul minim net(581 lei).
Deci în prezent din pensie nu vă poate reține nici 1 leu.

Dacă creditorul va stărui mereu în executarea silită, prescripția va fi mereu întreruptă, iar când vă veți angaja veți avea poprire pe salariu.
De cum va reacționa pe viitor creditorul depinde totul.

Dacă timp de 3 ani nu va mai stărui deloc în executare silită, după 3 ani va interveni prescripția.