Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarii contractuali
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarii contractuali

am urmatoarea situatie: o institutie a facut corectii la salarii, in luna dec 2017, pt perioada iunie - dec 2017, calculand astfel:
inainte de corectie, spre ex, un expert II, cu 5 ani vechime in munca, avea salariu brut calculat astfel: 1976 lei + 198 lei (10% SVM) = 2174 lei
dupa corectie, salariul brut pt expert II a fost calculat astfel:
1976 lei + 494 lei (25% SVM la nivel maxim in plata) = 2470 lei la care s-a aplicat gradatia II - specifica vechimii in munca = 2.655 + 5% (gr. II)= 2.788 lei.
1. Este corect calculul facut?
2. Este corect sa introduci sporul de vechime in salariul de baza si dupa care sa aplici gradatiile (care sunt tot pt vechime)?
3. Este legal sa faci corectii in baza unor acte normative abrogate?

Va multumesc f mult pt sprijinul acordat!

Petro38, utilizator
Nu. Actul normativ care prevedea ca sporul de vechime se include in salariul de baza, respectiv Ordinul comun al Ministerului Muncii si al Ministerului de Finante 32/42/2010, in aplicarea legii 330/2009 a fost abrogat la data de 01.01.2011, prin aparitia legii 284/2010. De asemenea, dupa data de 01.01.2011, gradatia de vechime se aplica la salariul de baza, nu inclusa in acesta (art. 6 din Legea 285/2010). Nu stiu in ce baza s-au facut aceste corectii, dar, din punctul meu de vedere, nu sunt corecte.
Se invoca art 5 alin 3 din oug 1/2010 care spune că ...sporul de vechime se include în toate cazurile in salariul de baza....
Și se mai invoca si og 43/2016
OUG 1/2010 este abrogata de la data intrarii in vigoare a legii 284/2010, impreuna cu tot pachetul legislativ emis pentru aplicarea legii 330/2009. Pentru aplicarea OG 43/2016 (respectiv stabilirea nivelului maxim al salariului de baza din institutie pentru fiecare categorie de functii publice/grade profesionale), se ia doar salariul de baza cel mai mare pentru fiecare functie publica si grad profesional in parte din institutie si se acorda tuturor persoanelor incadrate similar, la care se aplica apoi gradatiile de vechime. In nici un caz nu se aplica 2 sporuri de vechime.
Imi puteti spune va rog care sunt art. Din 284/2010 sau din alte acte normative care stipuleaza/ reiese că sporul de vechime nu mai face parte din salariul de baza? (Legislația în dom salarizarii e destul de ambigua)
Va multumesc inca o data!!
citind acum, din nou legea 285/2010, la art. 1 alin (5) rezulta ca "In salariul de baza, indemnizatia lunara de incadrare, respectiv in solda functiei de baza/salariul functiei de baza aferente lunii octombrie 2010 sunt cuprinse sporurile, indemnizatiile, care potrivit Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare, faceau parte din salariul de baza........"
Conf. 330/2009 salar de baza = salar de incadrare + sporuri (conducere, vechime...).
Potrivit art. sus mentionat, eu inteleg ca din salariul de baza facea parte si sporul de vechime si la aparitia legii 284, adica de la 01.01.2011, se aplica 15% la salariul de baza avut la octombrie 2010.
Inteleg eu gresit? Ma puteti elucida?
Daca la 01.01.2011, institutia ar fi aplicat 15% la salariul astfel calculat (inclusiv cu spor de vechime) ar fi fost corect? si dupa care sa mai acorde si gradatiile?

Multumesc mult pt rabdare!