Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nou mandat pt administrator?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nou mandat pt administrator?

este adevarat ca administratorii unei societati trebuie mandatati o data la 4 ani?exista vreo lege unde spune asta?

legea societatilor comerciale nr31/1990
Daca aveti SRL nu e necesar ; doar la SA!
multumesc! as vrea si eu un articol unde se prevede asta, va rog!( trebuie sa-mi justific afirmatia ...ma intelegeti...:P
vezi art. 137 alin. 4 lg. 31/90 republicata
exista art. 134 din legea 31/1990 care prevede durata mandatului administratorilor. e adevarat ca durata mandatului este prevazuta in cap. IV despre societatile pe actiuni dar aceasta prevedere se aplica si in cazul societatilor cu raspundere limitata. de ce va spun acest lucru? pentru ca, in situatia in care nu ati limitat ca timp prin actul constitutiv, la infiintare, durata mandatului administratorului, Reg. Com., din oficiu, va considera ca este de 2 ani (termen prevazut de art. 134 pct . 6 din legea 31/1990). pe cale de consecinta putem afirma ca termenul mandatului administratorului intr-o societate cu raspundere limitata nu poate fi mai mare de 4 ani, asa cum prevede art. 134 pct. 5 din legea 31/1990.