Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale demisie administrator si raspunderi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

demisie administrator si raspunderi

buna ziua,

sunt actionar si admininstrator intr-o firma care a fost constituita din 5 actionari si 3 administratori.
acum unul din admini doreste sa renunte la mandat.
el este parte din consiliul de administratie, din administratori care au format firma ( primi admini )

de asemenea acestia lucreaza in acea firma. (conform L 441/2006) li se suspeenda cartea/contractul de munca. acestia pot lucra totusi si in alta parte?

daca acel admin isi da demisia, pot sa il mai tin in firma? tre sa fac AGA si alte alea? Daca el vrea sa plece, ce poate pati in cazul unor nereguli? si care ar fi pasi de urmat pentru a iesi din asociatie si din administratie.

buna ziua,

sunt actionar si admininstrator intr-o firma care a fost constituita din 5 actionari si 3 administratori.
acum unul din admini doreste sa renunte la mandat.
el este parte din consiliul de administratie, din administratori care au format firma ( primi admini )

de asemenea acestia lucreaza in acea firma. (conform L 441/2006) li se suspeenda cartea/contractul de munca. acestia pot lucra totusi si in alta parte?

daca acel admin isi da demisia, pot sa il mai tin in firma? tre sa fac AGA si alte alea? Daca el vrea sa plece, ce poate pati in cazul unor nereguli? si care ar fi pasi de urmat pentru a iesi din asociatie si din administratie.

La ce se refera legea 441/2006 ca in Lege 4 nu apare:-/
legea 441-2006-este legea care modif. legea soc.com
LEGE nr.441 din 27 noiembrie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, şi a Legii nr. 26/1990 privind registrul comerţului, republicată , afost publicta in M.Of. , partea I, nr.955/28.11.2006.
Uite unele dispozitii :
84. După articolul 137 se introduc două articole noi, art. 1371 şi 1372, cu următorul cuprins:
„Art. 1371. – (1) Administratorii sunt desemnaţi de către adunarea generală ordinară a acţionarilor, cu excepţia primilor
administratori, care sunt numiţi prin actul constitutiv.
(2) Candidaţii pentru posturile de administrator sunt nominalizaţi de către membrii actuali ai consiliului de administraţie sau de către acţionari.
(3) Pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care
administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.
(4) Administratorii pot fi revocaţi oricând de către adunarea generală ordinară a acţionarilor. În cazul în care revocarea survine fără justă cauză, administratorul este îndreptăţit la plata unor daune-interese.
...........................
138. După articolul 196 se introduce un articol nou, art. 1961, cu următorul cuprins:
„Art. 1961. – (1) În cazul societăţilor cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuţiile adunării generale a asociaţilor societăţii.
(2) Asociatul unic va consemna, de îndată, în scris orice decizie adoptată în conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este, cu excepţia cazului în care are calitatea de administrator unic sau membru al consiliului de administraţie.”