Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare sanatate

Nu am venituri...nu mi-am permis sa merg la analize si nici la casa de asigurari cu hartia de la medic specialist in vederea inscrierii cum ca sunt insarcinata. Nu imi permit...card de sanatate nu am ,nu mi-a fost emis,am fost doar la medicul de familie care a trecut in fisa cum ca sunt insarcinata. Ce voi intampina cand ajung la spital sa nasc? Voi fi pusa sa platesc nasterea ?...nu am bani... Ce sa fac...? Multumesc mult
1. Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:
Art. 224.
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției:
f) femeile însărcinate și lăuzele, dacă nu au niciun venit sau au venituri sub salariul de bază minim brut pe țară.

(3) Persoanele care au calitatea de asigurat fără plata contribuției vor primi un document justificativ special, carnet sau adeverință de asigurat fără plata contribuției, eliberat de casa de asigurări de sănătate, care atestă această calitate în urma prezentării la casa de asigurări a documentelor care dovedesc că se încadrează în prevederile alin. (1) sau alin. (2). Acest document va fi vizat periodic, după caz, în urma prezentării, de către persoana interesată, la casa de asigurări, a documentelor care dovedesc menținerea condițiilor de încadrare în categoria asiguraților fără plata contribuției, în condițiile stabilite prin ordin al președintelui CNAS.

2. Normele metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calității de asigurat
art.12
(1) Dovada calității de asigurat se realizează prin modalitatea electronică de verificare a calității de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, iar în situația în care, în urma interogării, persoana nu apare în aplicația menționată la art. 11 alin. (1), se realizează printr-un document justificativ - adeverință, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentele norme metodologice, eliberată de casa de asigurări de sănătate în a cărei evidență se află persoana, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
....
i) pentru femeile însărcinate sau lăuze: act de identitate valabil la data solicitării, adeverință medicală, certificat de naștere al copilului - pentru lăuze, precum și declarație pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri sau documente justificative că realizează venituri lunare sub salariul de bază minim brut pe țară;
.....

Asadar, va prezentati la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate de care apartineti cu documentele de mai sus si vi se va elibera o dovada ca sunteti asigurata la sanatate.
In baza acestui document , veti putea beneficia de servicii medicale gratuite pe perioada de sarcina, respectiv lauzie.