Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare in grad profesional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare in grad profesional

Buna ziua,
Doresc sa aflu o parere despre urmatoarea situatie:
In cazul in care se organizeaza un examen de promovare in grad, un functionar public trebuie sa indeplineasca cumulativ conditiile prevazute la art. 65 din L188/1999. Una dintre conditii este cea care prevede obtinerea cel putin a calificativului "bine" in ultimii 2 ani calendaristici.
In cazul in care functionarul respectiv a avut o evaluare partiala in 2017, revenind din concediu de ingrijire copil, iar cea mai recenta evaluare inainte de 2017 este cea din 2015, are dreptul sa participe la examenul de promovare?
Cum se rezolva situatia pentru functionarii publici care au avut contractul suspendat pentru c.i.c?
Va multumesc.
Tessy, utilizator
Are dreptul sa participe dupa data de 31.01.2020, cand va avea rapoartele de evaluare pentru 2 ani calendaristici, respectiv 2018 si 2019.
Multumesc. Intre timp s-a modificat Legea 188/1999 si are dreptul sa participe si acum.
O zi buna.