Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sunt reguli de construire a unui gratar daca locuiesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sunt reguli de construire a unui gratar daca locuiesc la duplex?

Buna seara,
locuiesc la un duplex de 2 ani de zile si am urmatoarea situatie:
- gratarul vecinului este construit din beton langa gardul de hotar si destul de aproape de terasa noastra (si a lui desigur). Am crezut ca nu ma va deranja mereu fumul dar, dupa 2 ani de zile, va garantez ca tot fumul vine NUMAi spre terasa noastra (cred ca are legatura cu pozitionarea caselor Est-Vest); ideea este ca si pur si simplu nu se poate sta in curte sau pe terasa cand face gratar; nici rufele la uscat nu le putem lasa; pur si simplu intram in casa.
Exista vreo regula in acest sens: unde trebuie construit gratarul, sau cum trebuie construit, etc.
Mentionez ca nu l-am abordat pe acest subiect pe vecin deoarece am crezut ca nu va fi o problema majora; dar a adevenit si as vrea sa stiu o opinie juridica.
Multumesc.
Vorbiti cu el omeneste.Sunt sanse sa va intelegeti.Daca nu-i spuneti el nu stie de problema.Macar incercati
buna,
multumesc; cred ca singura solutie ar fi sa il mute pe o alta latura a curtii dar fiind gratar din caramida (construit) va fi putin probabil sa o faca; si nu cred ca o va face..
Macar sa va anunte inante sa faca gratar.Sa apucati sa strangeti rufele de pe sarma tot ar fi de folos.In timp poate va intelegeti.Amiabil e mai usor.Conflictual e mai greu.
Exista dispozitii speciale=legea picnicului care obliga realizarea de gratare numai cu respectarea anumitor conditii si in spatii special amenajate si asigurate impotriva incendiilor
cred ca legea picnicului se refera la spatii publice; acesta este un spatiu privat (se desfasoara la vecin in curte); doar FUMUL lui este la mine tot .. :)