Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... gratar la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

gratar la bloc

buna ziua. stau intr_un bloc care la parter are apartamente cu mici curti in care proprietarii mai nou fac gratar aproape in fiecare seara creand disconfort celor de la etajele superioare. ce lege si ce articol reglementeaza acest lucru? proprietatile lor sunt trecute tot ca apartamente. o tot sustin ca e proprietate privata dar deranjeaza toate persoanele ce stau pe langa ea.
Autoritățile responsabile cu aplicarea legii picnic-ului nu pot interveni decît în spațiul public, nu si in spațiile private.

In schimb, avem:
Legea 61/1991
art.2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
......
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;
.....

art.5
(1) Contravenţiile se constată de către primar, împuterniciţii acestuia, de către ofiţerii sau agenţii de poliţie ori de către ofiţerii, maiştrii militari şi subofiţerii din jandarmerie, precum şi, pentru faptele constatate în zona specifică de competenţă, de către poliţiştii de frontieră.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe langa L nr 61/1991 mai exista dispozitii exprese prevazute de disp Legea picnicului. nr. 54/2012 care face referire la desfasurarea activitatilor de picnic.
Exista anumite reguli de baza care trebuiesc respectate de catre cei interesati de gratare,altfel acestia risca sa primeasca amenzi usturatoare.
Urmatoaarele fapte constituie contraventii si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

• aprinderea focului in spatii neamenajate / aprinderera focului in spatii amenajate, fara supravegherea acestuia – intre 2.000 si 5.000 de lei amenda;
• desfasurarea activitatilor de picnic in afara zonelor special amenajate si/sau a zonelor indicate pentru acestea – intre 1.000 si 3.000 de lei amenda
;
Acele "mici curti" cum le denumiti dumneavoastra in general apartin domeniului public si sunt vechile cotete sau garaje improvizate facute cu japca,.. Pentru a va lamurii puteti sesiza Politia Comunitara si Autoritatile Locale care pot rezolva problema ...Fiind un domeniu public atunci lucrurile se vor schimba radical ...
Autoritățile responsabile cu aplicarea legii picnic-ului nu pot interveni decît în spațiul public, nu si in spațiile private.
Garantat este spatiu public deoarece din descriere rezulta clar ca locatarii de parter si-au inchis spatiul aferent din fata apartamentului si acolo fac gratare....