avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI

Buna ziua,
Am o salariata care este angajata la societatea mea din data de 16.02.2008 la inceputul lunii septembrie 2009 a nascut, in luna mai 2009 are 30 absente nemotivate. Beneficiaza de concediu crestere copil? cine se ocupa de intomirea actelor? ce procedura tb. sa indeplinesc eu in calitate de angajator?
multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 19:57, 3 Noiembrie 2009
Buna ziua!
Din punctul meu de vedere, salariata nu mai poate beneficia de concefiu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani deoarece daca are 30 absente nemotivate (este discutabila in cazul acesta concedierea pentru abatere disciplinara- aveti grija sa nu aduca vreun certificat medical) are intrerupere prea mare a contractului individual de munca.
Dumneavoastra in calitate de nagajator nu aveti ce sa faceti devat sa-i suspendati contractul individual de munca prin act aditional in momentul in care va aduce cererea de suspendare si ceritificatul de nastere al copilului si sa-i eliberati adeverinta cu stagiul de cotizare la CAS (o va aduce ea de la primarie) restul este problema ei.
multumesc frumos!
In Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 148/2005 se mentioneaza:
- Art.4 alin (3)
"In calculul celor 12 luni prevazute la alin.(1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supiuse impozitului pe venit, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la alin 1 din OUG"
Daca vreti sa o ajutati sa beneficieze 2 ani de-acum incolo de indemnizatie, puteti sa faceti un stat rectificativ si sa o treceti 1/2 de luna prezenta.
rocristina a scris:

In Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 148/2005 se mentioneaza:
- Art.4 alin (3)
"In calculul celor 12 luni prevazute la alin.(1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supiuse impozitului pe venit, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la alin 1 din OUG"
Daca vreti sa o ajutati sa beneficieze 2 ani de-acum incolo de indemnizatie, puteti sa faceti un stat rectificativ si sa o treceti 1/2 de luna prezenta.



....si sa platiti contributiile pentru luna respectiva.
utc a scris:

Buna ziua,
Am o salariata care este angajata la societatea mea din data de 16.02.2008 la inceputul lunii septembrie 2009 a nascut, in luna mai 2009 are 30 absente nemotivate. Beneficiaza de concediu crestere copil? cine se ocupa de intomirea actelor? ce procedura tb. sa indeplinesc eu in calitate de angajator?
multumesc anticipat!


Dvs. in calitate de angajatot trebuie sa eliberati adeverinţă cu veniturile profesionale supuse impozitului pe venit conform Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal pe cele 12 luni anterioare lunii de naştere a copilului.
Persoana in cauza va depune actele la Agentia teritoriala de prestatii sociale.

In situatia prezentata de dvs. persoana nu beneficiaza de indemnizatie CIC.

Alte discuții în legătură

Concediu medical super3gina super3gina Daca un salariat lipseste de la serviciu si anunta la telefon ca este in concediu medical dar nu aduce concediul medical pana pe data de 05 a lunii urmatoare ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical Gabrielle2 Gabrielle2 Buna ziua, Sunt insarcinata in 21 de saptamani si de pe 29.11 pana luni 04.12 sunt internata in spital cu iminența de avort ( contractii si sangerari ). Nu ... (vezi toată discuția)
Situatie in preaviz cu concedii medicale si absente nemotivate anymaryh anymaryh Buna dimineata! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : o salariata careia i s-a inmanat notificare restructurare post in iunie 2013, a fost 7 zile la ... (vezi toată discuția)