Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI

Buna ziua,
Am o salariata care este angajata la societatea mea din data de 16.02.2008 la inceputul lunii septembrie 2009 a nascut, in luna mai 2009 are 30 absente nemotivate. Beneficiaza de concediu crestere copil? cine se ocupa de intomirea actelor? ce procedura tb. sa indeplinesc eu in calitate de angajator?
multumesc anticipat!
Luna mai nu are 30 de zile lucratoare, cum are 30 de absente nemotivate?
Ati contactat-o sa aflati daca are un medical?
Daca vreti sa o ajutati, trebuie sa aiba minim o zi lucrat ain luna respectiva.
Prin exceptie i se poate accepta o luna cu un numar de zile lucrate mai mic de jumatate.
Scuze, luna mai nu a venit la serviciu, cred ca are 20 zile lucratoare.
Cum este in pontaj? in luna iunie cand a venit nu ati intrebat daca are concediu medical sau concediu de odihna,cum justifica luna mai prin neprezentare la serviciu?
are cm din luna iunie 2009. nu justifica neprezentarea la serviciu.
a fost convocata in mai. s-a prezentat in iunie cu cm pe iunie 2009. nu i-am desfacut cim crezand ca o ajutam cu concediul ptr crestere copil.deci in luna mai nu a realizat venituri.
Avand luna mai cu probleme,oricum nu ati ajutat-o sau poate are contract de asigurare cu casa de sanatate.