avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... vatamare corporala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

vatamare corporala

Anul trecut la sfarsitul lunii Septembrie,cand a terminat orele si venea acasa fiului meu i-a rupt piciorul un coleg de clasa cunoscut agresiv.La un metru de gardul salii de sport situate peste drum de scoala (un drum lateral).L-a asteptat,l-a vazut ca vine si i-a spus "hai ba odata",la flancat in fata cu 4 colegi in fata iar el s-a dus in spate si din fuga i-a sarit in spate si in acest mod i-a rupt piciorul fiului meu,Un drum foarte inclinat,toti cu ghiozdane in spate,si foarte multi profesori,elevi coborau,deci era ultimul lucru la care sa te astepti.Fiul meu nu are tangenta cu acest copli,doar au fost colegi si atat.Este cunoscut agresiv,parintii lui nu merg la sedinta si daca au fost au facut scandal.Disciplinar acesta a fost mutat in alta clasa unde se comporta la fel.Acest eveniment a avut loc la inceputul clasei a 6-a 2017 ,dupa ce tot anul clasei a 5-a a avut treaba cu fiul meu,i-a aruncat de nenumarate ori ghiozdanul pe geam (etajul 1) sau ce avea in penar sau tot penarul,odata a avut telefonul in ghiozdan si i l-a spart,la sala de sport,incaltamintea de sport aruncata pe geam afara sau in wc,de nenumarate ori strans de gat si lovit la fluierul piciorului cu vanatai si rechizitele aruncate pe jos.In ziua respectiva cu accidentul in mijlocul orei de limba Romana l-a amenintat pe fiul meu "sa vezi ce-ti fac azi".Acest copil frecventeaza clubul de box din Hunedoara iar in ianuarie dupa accident mama acestuia Dana Boar a postat pe profilul de fb in locul pozei de profil o diploma si comentariul Boar campionul.Fiul meu a suferit doua operatii, trei luni piciorul in gips,lipsa de la scoala , injectii,pastile etc.Scoala doar l-a mutat in alta clasa (= resetat de la zero) iar de la politie unde am fost si am vorbit ca sa fie dati in judecata sa raspunda pentru fapta lor,cu toate actele care le avem la noi sa le predam,ne-a spus sa mergem acasa ca o sa ne sune sa ducem actele necesare.Nici pomeneala,nici un telefon,nimic,in septembrie se implineste un an.Acest copil a trimis acum o luna doi copii,elevi ai scolii,sa-l ameninte pe fiul meu,cei doi sunt cunoscuti ca mai agresivi decat acesta care i-a rupt piciorul.Colegiul National de Informatica e vorba de Boar Alexandru.
Politia am anuntat-o chiar in ziua respectiva.
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iunie 2018
NegruPaul, utilizator
Cel mai recent răspuns: NegruPaul , utilizator 18:07, 21 Iunie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc,stiu ca parintii sunt raspunzatori,problema nu ar exista si aproape ca eu nu ar trebui sa fac nimic,dar statul in care traiesc nu este pentru mine ci impotriva mea la fel si institutiile in masura,legile sunt impotriva cetateanului si favorizarea infractotului,la orice institutie de stat unde mergi nu se rezolva nimic si esti purtat pana te plictisesti.In cazul meu cred ca politia trebuia sa ia masurile legale fara sa ajung ca-n satul fara caini sa umblu de nebun sa-mi caut dreptatea..Ce sa inteleg,ca pot sa ologesc in voie?Ok pana una alta dreptatea divina s-a facut ala si-a rupt doar mana dreapta..Aici la politia din Hunedoara am fost in acest caz cu sotia si am dat sa intram amandoi si m-i s-a spus ca doar unul si i-am spus ca intram amandoi la portar m-a intrebat ca cine spune si i-am raspuns ca eu.Adica sa-mi las sotia la usa ca un caine.Nu le e rusine?Nu ca au prosti care sa le faca salariile.Ce produc ei?
Ani de inchisoare pentru vatamare corporala sau amenda stiu ca spune legea.
Pentru ca se si stie faptuitorul si cine raspunde ce se ma asteapta,ca-i anul imediat,cat dureaza sa iei o decizie instantanee

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota scazuta la purtare ContSters254836 ContSters254836 Se poate scadea nota la purtare fiindca copiii din clasa au stricat umbrela unei colege? (vezi toată discuția)
Nota la purtare scazuta Ungur Georgiana Ungur Georgiana Fiului meu i-sa scazut nota la purtare in urma unui incident colectiv intre doua clase. Mai multi elevi alergau un elev in sala de sport in timpul orei de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,fiul meu de 13 ani trece printr-o situatie mai delicata. ... iuliana91 iuliana91 Bună ziua,fiul meu de 13 ani trece printr-o situatie mai delicata. Este in clasa a VI-a,pana in clasa a IV-a nu a avut probleme la scoala,doar mici ... (vezi toată discuția)