Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Se poate PFA fotograf fara casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Se poate PFA fotograf fara casa de marcat?

Buna ziua ! Doresc sa infiintez un PFA ca si fotograf la evenimente. Este neaparata nevoia unei case de marcat ? Am tot intrebat si mi s-a spus ca pot folosi chitantier si facturier.
Casa de marcat mi se pare o cheltuiala care nu prea se justifica, sunt curios daca pot lucra si fara in domeniul in care doresc sa activez.

Va Multumesc !
george-neagu, moderator
Extras din ordonanţa de urgenţă nr. 91/2014 :
Art. 1.(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.(2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le înmâneze clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factura.
Exceptiile , sunt tratate in Art.2 , si unde nu va incadrati cu activitatea.
Deci parerea mea, va trebuie obligatoriu casa de marcat .
Valoarea casei de marcat este o cheltuiala deductibila pentru PFA , adica se scade din impozitul pe profit pe care il datorati .
Răzvan Dragomir - Expert contabil , Contabil