Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat

Am un PFA , cod CAEN 9604 (activitati intretinere corporala). De la infiintare eliberez chitante si nu bon fiscal, contabila imi spune ca nu e obligatorie casa de marcat, nefiind societate comerciala. Sunt in regula? Chitantele sunt in triplu exemplar (una la client, alta la dosarul incasari-cheltuieli si una ramane in carnetul chitantier). Am intalnit tot felul de pareri si as dori un raspuns de la Dumneavoastra! Si care e diferenta intre pfa si societate comerciala?
Multumesc!
Ganoderma13, utilizator

PFA are obligatia utilizarii casei de marcat pentru incasarile respective.

Conform OG 28/1999 art. 1 si Normelor metodologice de aplicare, au obligatia utilizarii casei de marcat:

“Art. 1. -
(1) In sensul art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare ordonanta de urgenta, prin operatori economici se intelege persoanele fizice si juridice, intreprinderile familiale, precum si orice alte entitati, cu exceptia institutiilor publice, care incaseaza, pe teritoriul Romaniei, inclusiv in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie.”