avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... PFA persoana juridica
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

PFA persoana juridica

Am cumpărat acum un an si opt luni un atomizor pentru gradina si a fost facturat pe PFA.
Intre timp au aparut unele defectiuni si am mers la garantie.
Producatorul sustine ca a iesit din garantie pentru ca este facturat pe “PFA” și aceasta este persoana juridică iar garantia este de un an nu doi ca la persoana fizica.
Intrebarea in acest caz: Este PFA considerate persoana juridica.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: danhaiduc , utilizator 00:38, 29 Iunie 2019
Ma tem ca acest raspuns va ajunge la tine prea tarziu. Dar il pun aici in caz ca altcineva il gaseste prin functia de cautare:

PFA e o persoana fizica, si nu juridica - dupa cum ii spune si numele, de altfel.

[ link extern ] /

[ link extern ] /

La fel si I.I. - doar persoana fizica:
"Afirmând explicit că întreprinderea individuală este o formă de activitate economică, lipsită de personalitate juridică, legiuitorul a exclus, aşadar, o posibilă includere a acestui tip de activitate în sfera persoanelor juridice."

[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Iunie 2019
danhaiduc, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantia Tiberiu15 Tiberiu15 Buna ziua. In urma cu 13 luni am achizitionat un telefon mobil de la un magazin de specialitate din bucuresti, facturat pe PFA-ul meu. Ca in orice poveste, ... (vezi toată discuția)
Forma de organizare pentru deþinãtorul unui certificat de traducãtor în domeniul de literaturã Camidi Camidi Buna ziua, As dori sa stiu daca pot sa ma declar la Administratia fiscala ca traducator de literatura pe baza Certificatului emis de Ministerul Culturii, deci ... (vezi toată discuția)
Detin certificat de traducator tehnic si vreau sa fiu pfa MARISHKA MARISHKA Buna ziua. Detin certificat de traducator tehnic si vreau sa infiintez PFA. Am fost la Finante si mi-au zis ca profesie liberala este doar traducatorul ... (vezi toată discuția)