Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... PFA persoana juridica
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

PFA persoana juridica

Am cumpărat acum un an si opt luni un atomizor pentru gradina si a fost facturat pe PFA.
Intre timp au aparut unele defectiuni si am mers la garantie.
Producatorul sustine ca a iesit din garantie pentru ca este facturat pe “PFA” și aceasta este persoana juridică iar garantia este de un an nu doi ca la persoana fizica.
Intrebarea in acest caz: Este PFA considerate persoana juridica.
Va multumesc.
Ma tem ca acest raspuns va ajunge la tine prea tarziu. Dar il pun aici in caz ca altcineva il gaseste prin functia de cautare:

PFA e o persoana fizica, si nu juridica - dupa cum ii spune si numele, de altfel.

[ link extern ] /

La fel si I.I. - doar persoana fizica:
"Afirmând explicit că întreprinderea individuală este o formă de activitate economică, lipsită de personalitate juridică, legiuitorul a exclus, aşadar, o posibilă includere a acestui tip de activitate în sfera persoanelor juridice."

[ link extern ]
danhaiduc, utilizator