Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si partaj

sunt in divort cu sotul meu dupa 4 ani de casnicie. In timpul casatorie am cumparat cu credit ipotecar un apartament dupa ce sotul meu a vandut garsoniera pe care o avea inainte de casatorie si am platit avansul. La garsoniera am platit impreuna rate la jumatate din valoarea garsonierei nefiind casatoriti legal. As dori sa stiu ce sanse am sa obtin 50% din valoarea casei in urma partajului
Daca 50% din imobil,adica avansul a fost achitat din vanzarea unei garsoniere proprietatea exclusiva a sotului,nu aveti nici/o sansa sa obtineti jumatate din casa cumparata..In asemenea situatie 1/2 parte este automat al sotului.In ceea ce priveste cealalta parte,ma refer la ratele achitate impreuna teoretic ati fi indreptatita de jumatate.Dupa cum am inteles,aceste rate au fost achitate in perioada in care,inca nu erati casatoriti.In acest caz va trebuii sa dovediti ca apartamentul s/a cumparat cu scopul de a deveni bun comun sau contributia dv.la dobandirea apartamentului.In nici/un caz nu veti beneficia de partea pentru care sotul a avut o contrubutie exclusiva.
Avansul la apartament nu a fost de 50%, doar de 35% din valoarea apartamentului.