Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum putem sa evacuam persoane care stau ilegal pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum putem sa evacuam persoane care stau ilegal pe proprietate ?

Pe un bloc de 3 etaje construit legal ,intabulat,locuit,2 indivizi dinafara blocului prin smecherie au construit inca un etaj,fara autorizatie de constructie Cele 9 apt ce alcatuiesc etaju le au vandut imediat la negru,sau gasit cumparatori care sa dea banii fara a primii acte in,schimb Atat bransamentele cat si furnizarea utilitatilor sunt ilegale-penale Locuiesc de ani de,zile pe proprietatea noastra,nu platesc impozite la stat,noua ca proprietari nu ne plateste nici macar 1 leu chirie,politia se fofileaza cand ii chemi sa i legitimeze,,le ia apararea sa i lasam sa stea saracii ca or bagat bani Noi stam ca fraierii si nu stim ce sa mai facem sa i dam,afara Nu n i. se tespecta proprietatea de autoritatile statului,,Ne am interesat si nu i nevoie de proces ca sa i evacuam,pt.ca nu avem pe cine da in judecata,Constructia nu exista in acte sa zici ca faci adresa undeva ,astia ce locuiesc in aceste apt.au buletine facute cu adrese in alte orase,nu ai unde sa i citezi pt.un proces pt.ca nu se legitimeaza la tine ca persoana fizica Is permit sa faca acest lucru pt.ca eu cred ca daca politia-jandarmeria ar vrea sa i zboare legal de pe propr.noastra ar face o usor Ce i de facut ?
Sesizati organele de politie, inspectia in constructii si departamentul specializat cu inspectia din cadrul Primariei privind aceste constructii ilegale si identificarea autorilor si posesorilor.

Autoritatile sunt obligate sa va raspunda la sesizari iar in urma obtinerii acestor informatii formulati actiune in instanta pentru obligarea la desfiinţarea construcţiilor ilegale, edificate fara autorizatiie si fara acordul asociatiei la adresa condominiului si prin care este pusa in pericol structura de rezistenta a acestuia, respectiv a construcţiei înălţata peste zidul comun, a zidului de la construcţia noua edificata si care, prin extindere, este construit pe terenul proprietatea indiviza comuna a proprietarilor condominiului, constructie care nu este edificata conform normelor legale, urmând a se reveni la starea iniţiala, de dinaintea ridicării noii construcţii, precum si la plata de daune.
Am inteles ce as avea de facut,dar m am gandit la o treaba.Daca as face plangere la politie ca utilitatile(apa,gaz,curent) sunt furnizate ilegal+ ca am vazut cu ochii mei contract la curent facut pe adresa de casuta postala de,corespondenta,practic adresa nu exista Se emit practic facturi fictive care nu au acoperire legala in adresa si beneficiar-proprietar cu nume care nu exista Eu i am luat la intrebari in scris pe totii directorii de la regii si le am spus situatia si mi au raspuns ca adresele au contracte legale ?_Nu stiu ce sanse as avea cu politia de cartier sa faca ceva pt .ca stiu situatia si le au luat apararea,is unsi de la inceputul constructiei ,in caz ca se pornesc reclamatii sa o abureasca intr un fel si sa i protejeze

Traian Fanea a scris:

Sesizati organele de politie, inspectia in constructii si departamentul specializat cu inspectia din cadrul Primariei privind aceste constructii ilegale si identificarea autorilor si posesorilor.

Autoritatile sunt obligate sa va raspunda la sesizari iar in urma obtinerii acestor informatii formulati actiune in instanta pentru obligarea la desfiinţarea construcţiilor ilegale, edificate fara autorizatiie si fara acordul asociatiei la adresa condominiului si prin care este pusa in pericol structura de rezistenta a acestuia, respectiv a construcţiei înălţata peste zidul comun, a zidului de la construcţia noua edificata si care, prin extindere, este construit pe terenul proprietatea indiviza comuna a proprietarilor condominiului, constructie care nu este edificata conform normelor legale, urmând a se reveni la starea iniţiala, de dinaintea ridicării noii construcţii, precum si la plata de daune.

Faceti plangere penala direct la Parchet expunand situatia si pe cat posibil cu date cat mai exacte avand in vedere lipsa de interes a organelor de politie in rezolvarea acestei situatii care creeaza in mod justificat suspiciuni cu privire la legalitatea actelor in baza carora se legitimeaza intocmirea documentatiei specifice bransamentelor la utilitati.

Dupa ce primiti numarul de inregistrare formulati o cerere pentru programarea in audienta la conducerea unitatii de Parchet pentru a avea convingerea ca solutionarea petitiei dv nu va fi neglijata.

Cucuredu a scris:

Am inteles ce as avea de facut,dar m am gandit la o treaba.Daca as face plangere la politie ca utilitatile(apa,gaz,curent) sunt furnizate ilegal+ ca am vazut cu ochii mei contract la curent facut pe adresa de casuta postala de,corespondenta,practic adresa nu exista Se emit practic facturi fictive care nu au acoperire legala in adresa si beneficiar-proprietar cu nume care nu exista Eu i am luat la intrebari in scris pe totii directorii de la regii si le am spus situatia si mi au raspuns ca adresele au contracte legale ?_Nu stiu ce sanse as avea cu politia de cartier sa faca ceva pt .ca stiu situatia si le au luat apararea,is unsi de la inceputul constructiei ,in caz ca se pornesc reclamatii sa o abureasca intr un fel si sa i protejeze

Traian Fanea a scris:

Sesizati organele de politie, inspectia in constructii si departamentul specializat cu inspectia din cadrul Primariei privind aceste constructii ilegale si identificarea autorilor si posesorilor.

Autoritatile sunt obligate sa va raspunda la sesizari iar in urma obtinerii acestor informatii formulati actiune in instanta pentru obligarea la desfiinţarea construcţiilor ilegale, edificate fara autorizatiie si fara acordul asociatiei la adresa condominiului si prin care este pusa in pericol structura de rezistenta a acestuia, respectiv a construcţiei înălţata peste zidul comun, a zidului de la construcţia noua edificata si care, prin extindere, este construit pe terenul proprietatea indiviza comuna a proprietarilor condominiului, constructie care nu este edificata conform normelor legale, urmând a se reveni la starea iniţiala, de dinaintea ridicării noii construcţii, precum si la plata de daune.

ContSters82289, utilizator