Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare firma cu datorie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare firma cu datorie

Buna ziua! Am o firma cu datorie la furnizori si la paypoit, dar doresc sa vand din cauza unor probleme de sanatate, un prieten doreste sa-l cumpere tot cu datorii, eu o sa mai raspund de datori?
george-neagu, moderator
Datoriile sunt ale firmei nu ale dvs si raman ale firmei dupa momentul preluarii. Contractul de cesiune intre vechiul asociat si cel nou ar putea sa prevada raspunderea subsidiara a acestora pentru acele datorii si va trebui inregistrat / notificat corespunzator.