Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate GDPR ÎN SĂNĂTATE
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

GDPR ÎN SĂNĂTATE

Există o metodologie de aplicare al regulamentului de protecţie şi prelucrare a datelor cu caracter personal în domeniul sătătăţii, mai precis în spitale ? Ce documente pot fi clasificate (secret de serviciu şi/sau secret) ? În IT = se poate proteja USB-ul PC atât timp cât se foloseşte semnătura digitală (TOKEN_ul) ?...cu mulţumiri anticipate
Inca nu au aparut norme. Ce va intereseaza mai exact? Pentru spitale si institutiile medicale este foarte complex procesul de implementare: proceduri, reguli de securitate IT, reguli de solutionare a breselor de securitate, etc

Modul de implementare a GDPR in domeniul sanatatii nu difera de alte domenii foarte mult, dar cu siguranta discutam de mai multe tipuri de date sensibile ce se prelucreaza.