avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii sociale 2017
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii sociale 2017

Buna ziua,
Va trebui sa platesc contributii sociale pe anul 2017, daca am avut venituri in jur de 4.000 ron pe an ?
Cel mai recent răspuns: Caddy23 , utilizator 13:50, 28 Iunie 2018
Nu , ati obtinut venituri sub plafon, datorati pe 2017 numai impozit 16%.

Am cateva nelamuriri legat de contabilitatea in partida simpla. Cand am inceput activitatea in 2016, am depus declaratia cu estimare de venit pentru anul respectiv. Pe anul 2017, nu am facut estimare, aveam venituri constante, nu aveam diferenta semnificativa. In acest an am depus dec unica, cu venitul realizat pe anul 2017 si cu estimarea pentru anul 2018(cei de la finante mi-au spus, ca estimarea trebuie sa depun in fiecare an desi eu asa stiu, doar in anumite situatii se depune). Nu am primit decizie de impunere, si nici nu o sa primesc asta mi s-a comunicat.
Nu stiu cum sa procedez, pe anul 2017 sa-mi calculez singur impozitul pe venit 16%, CASS 5.5(am venit in jur de 4.000 ron pe an) raportat la ce am depus in declaratia unica si sa-l achit, iar pe anul 2018 platesc 10% impozit pe venit, raportat la esimarea ce am depus tot in declaratia unica ?

Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unica persoana fizica xman_ghio xman_ghio Buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva nelamuriri legate de impozitul pe venit persoane fizice si depunerea declaratiei unice. In cursul anului 2019 am ... (vezi toată discuția)
Cass ptr tranzactii bursiere/dividende cand esti salariat roflorin roflorin Buna ziua, Avand in vedere noua legislatie bogata in articole, as dori sa stiu in mod clar daca ptr o persoana salariata cu norma intreaga (care deja plateste ... (vezi toată discuția)
Plata cass la dividende eda_68 eda_68 Buna ziua Am o situatie: doi asociati vor sa-si ridice dividende (sunt peste 22800 lei) Asociatul 1 are in 2017 declarate venituri din act. independente in ... (vezi toată discuția)