Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea venitului din detinerea de unitati de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea venitului din detinerea de unitati de fond, vandute in 2017

1. daca se impoziteaza venitul obtinut din cresterea unitatii de fond pe perioada detinerii si se declara de catre detinator?
2. daca da , in e declaratie si cu ce procent se impoziteaza (5%, 10%, 16%?)
3. unde se depune declaratia?
4. In ce IBAN se vireaza banii?
george-neagu, moderator
Veti merge la finante cu o copie dupa hartia primita la vanzare si ei va vor ajuta sa completati declaratia unica pentru 2017 pana pe 15 iulie 2018, veti primi la toamna decizie de impunere acasa si plata impozitului de 16% o veti face la ghiseu la trezorerie sau in contul ce va fi indicat pe decizie si la termenul trecut acolo.