Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata impozit venit prin virament bancar... in cont ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata impozit venit prin virament bancar... in cont unic (5504)?

Buna ziua,

Pana acum, plateam impozitele frumos la ghiseu, dar anul acesta am zis gata... hai sa platesc prin virament bancar.

Declaratia unica am trimis-o anul trecut prin SPV, decizii de impunere prin posta nu se mai trimit din cate stiu... asa ca presupun ca platesc pur si simplu suma trecuta in declaratia unica intr-un cont aferent trezoreriei orasului meu, Cluj-Napoca.

Cand plateam "offline", mergeam intai la un ghiseu unde pe baza declaratiei unice imi dadea o decizie de impunere, iar mai apoi cu decizia la ghiseu la trezorerie pentru plata.

Acum presupun ca decizia de impunere nu mai e necesara, ci ca trebuie pur si simplu sa virez suma.

Citisem ca se poate prin ghiseul.ro, unde platesc si taxele locale... nope. Intru, vad ca au sectiune de ANAF dar cand apas si intru pe pagina respectiva, imi apare ca nu sunt obligatii de plata. Poate daca ar fi fost o decizie de impunere activa imi aparea, habar nu am... dar asa, perfect inutila aplicatia.

Ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca trebuie sa virez pur si simplu suma datorata intr-un anumit cont.

De aici imi vin in cap niste intrebari cu care sper ca ma puteti ajuta:

1) In care cont?

Am gasit un link cu conturile aferente Trezoreriei Cluj-Napoca update-ata ultima data in decembrie 2019, si vad de exemplu ca pentru impozitul pe venit din cedarea folosintei bunurilor, contul e RO97TREZ21620030103XXXXX

DAR... citisem ca din 2018, nu mai trebuie in conturi individuale, ci in contul unic 5504, care apare si acela in documentul respectiv si ar fi RO36TREZ2165504XXXXXXXXX

Pana la urma, in cel 5504 trebuie virat?

2) Bun, dupa ce imi dau seama in ce cont virez, ce trec la detalii? Doar CNP-ul in cazul persoanelor fizice si atat?

3) Pentru Persoane Fizice Autorizate care vireaza banii din contul personal, la detalii se trece ceva de genul "pfa cif 12345678" under 12245678 e cif-ul aferent pfa-ului? Intreb pentru sotie, care a realizat un venit dupa terminarea rezidentiatului ca medic, are pfa dar nu are cont bancar deschis ca pfa, ci a primit banii pur si simplu in contul personal. Si ea a depus declaratia unica anul trecut

Cam atat, sper din suflet ca ma veti putea ajuta cei care ati platit anii trecuti prin virament impozitele, mai ales dupa 2018 si treaba cu contul unic.

Multumesc frumos :)
cecene, utilizator