avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa divortez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa divortez

Am un copil in varsta de 9 ani si vreau sa cer custodie definitiva. Sotul este agresiv verbal si fizic , este dependent de jocuri pariuri si consuma zilnic alcool
Asta vreau sa fac.DAR IMI ESTE FRICA PT COPIL .EU NICIODATA NU AM VRUT SA STIE CA TATAL EI FACEA ASEMENEA LUCRURI. EL CAUTA SA MA RANEASCA MULT PRIN FAPTUL CA O SA AIVE SI EL DREPTUL LA COPIL.EU ACUM NU MAI LOCUIESC CU EL. SI IMI CERE SA VADA COPILUL .L-AM LASAT DAR NU ACASA SI NICI SA O IA ACASA LA MAICASA CARE II TINE ISONUL.
Oricum.copilul va afla din hotărârea de divorț.
Va trebui să dovediți că este alcoolic daca vreti custodie exclusivă dar oricum va avea program de vizita daca cere la instanța.Doar asa ati avea sanse dar nu e clar ca veti obtine custodia exclusivă...deoarece pare sa se intereseze de copil...
Ati putea avea șansa să nu își angajeze avocat si sa nu obtina nimic deoarece cam 70-80 % din bărbați asa procedează...si raman fara program de vizita...
Dacă va angajați avocat stabiliti si detalii confidențiale importante si strategia de judecată care poate fi diversă...
Ultima modificare: Duminică, 1 Iulie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exercitarea autoritatii parintesti m_m_mihaela m_m_mihaela Se poate acorda exercitarea autoritatii parintesti unui parinte care a avut mai multe tentative de suicid ? exercitarea autoritatii parintesti i-a fost ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva bianca76 bianca76 buna ziua, Iata pe scurt povestea mea: am 37 ani,am fost casatorita 13 ani si in urma neintelegerilor am divortat in mai2013,la notar,de comun acord si...din ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva oana3023 oana3023 buna ziua,as dori sa intreb daca el concubinul meu e de acord sa mi dea custodie exculsiva o pot o obtine doar la notar?intreb asta pt ca situatie nu i foarte ... (vezi toată discuția)