avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația

De ce nu se acorda indemnizația de când sa născut copilul adică daca am născut pe 17 februarie 2018 mi-a zis cineva că mi se acordă indemnizația doar de la 1 aprilie 2018 Si atunci pe februarie din 17 până în 28 si luna martie nu se acordă indemnizația?
Ati beneficiat de concediu si indemnizatia de maternitate -pre si postnatal - ?
Da

Cornel Vasile a scris:

Ati beneficiat de concediu si indemnizatia de maternitate -pre si postnatal - ?

Atunci, dreptul reprezentând indemnizația pentru creșterea copilului se cuvine începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nașterii copilului, indiferent de persoana îndreptățită care solicită dreptul, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată.
E normal este iulie imediat si eu nu am primit indemnizația ptr copil ? Știe cineva când o să intre Am născut în 17 februarie nu am primit nimic de aprobat să aprobat



Cornel Vasile a scris:

Atunci, dreptul reprezentând indemnizația pentru creșterea copilului se cuvine începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nașterii copilului, indiferent de persoana îndreptățită care solicită dreptul, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată.


In practica, dureaza 2 -3 luni de la data depunerii dosarului.

Mergeti la AJPIS si vedeti ce s-a intamplat cu dosarul dvs.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil- calculata gresit? serbanc serbanc Buna ziua,mi-a fost aprobat dosarul ptr indemnizatia de crestere copil,intrebarea mea este daca ultimele 4 luni inaintea nasterii copilului nu am mai lucrat ... (vezi toată discuția)
Legat de indemnizatia pt ccc, daca sotia nu a lucrat 3 luni inainte, pentru ce perioada se incepe plata indemnizatiei, incepand cu ziua nasterii copilului sau o zi ulterioara acesteia ? constantin.alexuta constantin.alexuta Legat de indemnizatia pt CCC, daca sotia nu a lucrat 3 luni inainte, pentru ce perioada se incepe plata indemnizatiei, incepand cu ziua nasterii copilului sau ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil marita la 85% manearoxy manearoxy Va rog sa ma ajutati! Daca am nascut in luna august 2012, din ce luna beneficiez de indemnizatie marita la 85%? Mentionez ca am primit prin posta decizia de ... (vezi toată discuția)