avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa incadrat in grad de handicap handicap
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa incadrat in grad de handicap handicap

CAS 1.900*25% = 475 lei lunar,
= 1.425 lei, trimestrial
= 5.700 lei, anual

CASS 1.900*10% = 190 lei lunar,
= 570 lei, trimestrial
= 2.280 lei, anual
Buna ziua. Am dat copy/paste dupa un articol aparut in Capital ian 2018
in care se specifica contributiile pfa-ului la stat. Intrebarea mea este daca vreau sa-mi deschid un pfa cu handicap (grad accentuat), CASS nu cred ca-l platesc asigurarea medicala nu platesc nici acum, CAS platesc 475 lei /luna?? Si as dori o explicatie usor de inteles ca de aia sunt handicapat :). Multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Taxe venituri independente de peste 22800 lei in cursul anului 2018. daniel222 daniel222 Citind articolul de mai jos am inteles ca pentru un venit net de peste 22800 lei provenit din activitati independente se platesc urmatoarele taxe: * 10% din ... (vezi toată discuția)
Contributii pe venit in sectorul it Daliborka Daliborka Buna seara, In cazul in care o persoana PFA , in domeniul IT realizeaza venituri, care ar norma de venit si care ar fi contributiile platite pe venit?si cum ... (vezi toată discuția)
Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)