Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme priv vz apartam mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme priv vz apartam mostenit

Suntem 3 frati, am obtinut drept de mostenire pe o garsoniera, pe care incercam sa o vindem si sa impartim banii in trei.Din pacate, unul dintre frati a murit.El are 4 copii si o sotie, doar unul este minor.Cum trebuie procedat mai departe cu apartamentul?tb sa asteptam sa faca ai lui copii succesiunea?Ce etape tb sa parcurgem noi acum, fratii defunctului?
Partea care revenea fratelui decedat, revine acum mostenitorilor acestuia asa cum se hotaraste in succesiune.
Fratii ramasi in viata, pentru a putea vinde garsoniera au nevoie de acceptul urmasilor directi ai fratelui dvs. decedat.
Trebuie dezbătută succesiunea după fratele dvs.
După dezbaterea succesiunii, veti putea vinde toti. Cei 3 frați in viata, împreună cu moștenitorii celui decedat.
Multumesc ,pt partea fratelui decedat, daca s-ar vinde garsoniera, cum tb procedat cu banii ce i-ar reveni lui?Se rezolva prin banca si prin notar, presupun.
Nu puteti vinde fara acceptul mostenitorilor fratelui dat in fata notarului.
Banii se impart in mod egal intre fratii in viata cate 1/3 fiecare) si mostenitorii fratelui decedat (1/3). Sumele ce depasesc 50.000 lei nu pot fi achitate decat prin banca.
Multumesc.